Florlu Schiff bazlarının pankreas kanseri hücre hatları üzerine antiproliferatif etkisinin cfse boyama metodu ile belirlenmesi
Determining of antiproliferative effects of flourinated Schiff bases on pancreatic cancer cell lines by using cfse staining methods
- Tez No: 572659
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÜZERGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Pankreas kanseri hemen daima ölümcül seyreden bir kanser türü olup, hastalığın sağaltımında kullanılacak yan etkileri minimumda bir kemoterapotik ajan keşfedilebilmiş değildir. Bu nedenle yeni kemoterapötik ajan arayışları devam etmektedir. Çalışmamızda, florlu Schiff bazlarının pankreas kanseri üzerindeki antikanser etkinliğinin belirlenmesi amacıyla, antiproliferatif etki yetenekleri in vitro kültür ortamında test edilmiştir. Salisilaldehit türevi 9 adet florlu schiff bazının antiproliferatif etkileri, normal (PNT1a) ve pankreas kanseri türleri olan adenokarsinoma (Capan-1) ve insülinoma (TGP52) hücreleri üzerine CFSE yöntemiyle test edilmiştir. CFSE ile boyanan hücrelerin bileşiklerle 72 saat inkübasyon sonrası flow sitometrik analizleri gerçekleştirilmiş ve her bir bileşiğin hücre hatları üzerindeki antiproliferatif indeksleri (Pİ) belirlenmiştir. PNT1a hücreleri üzerinde Bileşik 1'in (F2,3-SAL, Pİ: 7.52), Capan-1 hücreleri üzerine Bileşik 2' nin (F2,4-SAL, Pİ: 8,75) ve TGP52 hücreleri üzerine de Bileşik 6' nın (F2,3,4-SAL, Pİ: 5.19) güçlü antiproliferatif etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Çalışmamızda, Salisilaldehit türevi florlu Schiff bazlarının pankreas kanseri hücre hattları üzerinde antiproliferatif etkiye sahip olduğu, bu etkinliğin bileşiklerdeki flor atomu sayısıyla ve konumuyla korelasyon göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a type of cancer that is almost always fatal and a chemotherapeutic agent, to be used in the treatment of the disease, with mininmum side effects has not been discovered yet. Therefore, the search for new chemotherapeutic agents continues. In our study, the antiproliferative effect capabilities of fluorinated Schiff bases were tested in vitro in order to determine the anticancer effects on pancreatic cancer. The antiproliferative effects of 9 fluorinated schiff bases of salicylaldehyde derivative were tested using CFSE method in flow cytometry on normal (PNT1a) and pancreatic cancer types adenocarcinoma (Capan-1) and insulinoma (TGP52) cells. Flow cytometric analysis of the cells stained with CFSE after 72 hours of incubation with the compounds were performed and the antiproliferative index (PI) of each compound on the cell lines were determined. It is determined that Compound 1 (F2,3-SAL, PI: 7.52) on PNT1a cells, Compound 2 on Capan-1 cells (F2,4-SAL, PI: 8,75 ) and Compound 6 on TGP52 cells (F2,3,4-SAL, PI: 5.19) have potent antiproliferative effect. In our study, it was concluded that salicylaldehyde-derived fluorine Schiff bases have antiproliferative effect on pancreatic cancer cell lines and this activity does not correlate with the number and location of fluorine atoms in the compounds.