Batı Trakya azınlık öğretmenlerinin kaynaştırmaya yönelik tutumları ve eğitim programı tasarım yaklaşımları
Western Thrace minority teachers' attitudes towards inclusion and curriculum design approaches
  1. Tez No: 572658
  2. Yazar: BOURAK ADİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı Batı Trakya azınlık öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları ile eğitim programı tasarım yaklaşımlarına yönelik inançları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca bu araştırma ile Batı Trakya azınlık öğretmenlerinin cinsiyet, eğitim durumu ve kaynaştırma eğitimi ile ilgili ders alıp almama değişkenine göre kaynaştırma eğitimine yönelik tutumları ile eğitim programı tasarım yaklaşımlarına yönelik inançlar incelenmiştir. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırma 2018-2019 öğretim yılında 157 (66 erkek, 91 kadın) gönüllü öğretmen ile gerçekleştirilmiştir“Kaynaştırma Tutumları Ölçeği'' ve ”Eğitim Programı Tasarım Yaklaşımı Ölçeği'' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama ve standart sapma hesaplanmış; normallik varsayımlarını sağlayabilme durumlarına göre, t testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Kruskal Wallis testi ve Person Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Batı Trakya azınlık öğretmenleri yapılması gerekenler, psikolojik red, eğitsel fayda, destek olma ve çaba gösterme, sınıf yönetimini zorlaştırma, eğitsel kaygı, bireysel eğitim/soyutlama, duygusal zarar, bütünleşik yaklaşım, mesleki yetersizlik, amaca yönelik kaygı boyutlarında tutumları“çoğu zaman'', mesleki hazır bulunuşluk boyutunda ”bazen'', yapılması gerekenler boyutunda ise "çoğu zaman'' düzeyinde oldukları görülmüştür. Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere oranla daha olumsuz tutum içindedirler. Öğretmen lisesi mezunu öğretmenler, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitime sahip öğretmenlere göre daha olumsuz tutum sergiliyorken, kaynaştırma eğitimi ile ilgili eğitim alanlar, eğitim almayanlara göre daha olumlu tutum içindedirler. Öğretmenlerin program tasarım yaklaşımı inançlarına bakıldığında, öğrenci merkezli ve sorun merkezli tasarım yaklaşımlarını, konu merkezli tasarım yaklaşımına göre daha fazla tercih ettikleri görülmektedir. Kadın öğretmenler erkek öğretmenlere oranla, öğrenci merkezli ve sorun merkezli tasarım yaklaşımlarını daha fazla tercih etmektedirler. Öğretmenlerin eğitim durumuna göre öğrenen ve konu merkezli tasarım yaklaşımlarında farklılık görülmezken, sorun merkezli tasarım yaklaşımlarında lisans mezunu öğretmenler ile öğretmen lisesi mezunları arasında fark görülmüş ve bu farkın lisans mezunu öğretmenlerin lehine olduğu belirlenmiştir. Konu merkezli tasarım yaklaşımı ile kaynaştırma tutumları arasında küçük düzey, öğrenen merkezli ve sorun merkezli tasarım yaklaşımıyla kaynaştırma eğitimi tutumları arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between Western Thrace minority teachers' attitudes towards inclusion and the beliefs about the curriculum design approaches. In addition, with this research, the attitudes of Western Thrace minority teachers towards inclusive education according to gender, educational background and whether they took relevant education on inclusion education or not and their beliefs about curriculum design approaches were examined. This research in the relational screening model was carried out with 157 volunteer teachers (66 male, 91 female) during the 2018-2019 academic year and collected with“Inclusion Attitudes Scale”and“Curriculum Design Approach Scale”. During the analysis of the data mean and standard deviation were calculated; t-test, Mann Whitney U test, One Way Variance analysis, Kruskal Wallis test, and Person Correlation Test were used in order to make assumptions of normality. According to the results of the study, Western Thrace minority teachers effected from inclusion education in terms of the actions to be taken, psychological rejection, educational benefit, assisting and endeavoring, complicating classroom management, educational anxiety, individual education/abstraction, emotional harm, integrated approach, professional inadequacy,“usually”in dimensions of purpose oriented anxiety attitude,“sometimes”in dimensions of professional readiness and“usually”in dimensions of actions to be taken. Female teachers have a more negative attitude than male teachers. Teacher training high school graduate teachers have a more negative attitude than teachers who have undergraduate and graduate level education and those who are received inclusion education have a more positive attitude than those who do not. Considering the beliefs of teachers about the curriculum design approach; it is seen that they prefer student-centered and problem-centered approaches more than subject-centered approach. Female teachers prefer student-centered and problem-centered approaches more than male teachers. While there seen no difference in learner and subject-centered designing approaches according to the educational level of the teachers, the difference has seen in the problem-centered design approaches between undergraduates and teacher training high school graduates, the difference is in favor of undergraduate teachers. It has been found a low correlation ranging between topic-centered design approach and inclusion attitudes, and a moderate positive correlation between learner-centered and problem-centered approaches and inclusion education attitudes.