Standart dışı çeliklerin aşılı köklü asma fidanı üretiminde kullanılması
The Use of out the standart cuttings for the production of the grafted rooted vines
  1. Tez No: 57268
  2. Yazar: YUSUF MERT KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
IV ÖZET Bu araştırma Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülmüştür. Denemenin başlıca amacı standart dışı anaç çeliklerinin (çapı 12-20 mm) asılı köklü asma fidanı üretiminde kullanılması dır. Bu amaçla üç üzüm çeşidi (Kozak Beyazı, Amasya Beyazı, Bozcaada Çavuşu) dört anacın (99R, 5BB, 41B, HOR) standart ve standart dışı çelikleri üzerine aşılanmıştır.Belirlenen çeşitler anaçlara aşılandıktan sonra halen kullanılmakta olan aşılı köklü asma fidanı üretimi aşamalarından geçirilmiş ve fidanlık koşulla rına dikilmiştir. Elde edilen aşılı köklü fidanlar 1. kalite fidan standartla rı yönünden değerlendirilmiş ve neticede standart dışı çeliklerin de aşılı asma fidanı üretiminde kullanılabileceği sonucuna varı lmışt ır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This research was carried oi of Agriculture Department of Hori The use of out of the standc of the grafted rooted vines. For t var let ıes ( Bozcaada Cavusu, Amasyc grafted on the four root stocks x which were standart and out of si planted under nursery conditions they had been grafted rooted vine Grafted rooted vines were ev grade standart of grafted vines, that cuttings which were out of s producing grafted vine. it at Trace University, Faculty ıculture. irt cuttings for the production his purpose, three grape i Beyazı, Kozak Beyazı) were -arıetıes (99R, 41B, 5BB, HOR) andart. These varieties were after aluated according to the first and as a result it was concluded tandart could be used for