Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yetişen Pezizales j. Schröt. takımına ait makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi belonging to the order Pezizales j. Schröt. growing in Eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 572688
  2. Yazar: YASİN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişen Pezizales J. Schröt. Takımına ait makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2016-2018 yılları arasında bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sürecinde toplanan makromantar örneklerinin değerlendirilmesi sonucunda 11 familya ve 38 cinse ait 78 Pezizales üyesi tespit edilmiştir. Tespit edilen Pezizales üyesi taksonlardan 24 tanesi, Anthracobia macrocystis (Cooke) Boud., Anthracobia maurilabra (Cooke) Boud., Cheilymenia oligotricha (P. Karst.) J. Moravec, Genea hispidula Berk. ex Tul. & C. Tul., Genea papillosa Vittad., Geopora clausa (Tul. & C. Tul.) Burds., Helvella phlebophora Pat. & Doass., Hydnobolites cerebriformis Tul. & C. Tul., Lamprospora campylopodis W.D. Buckley, Lamprospora crechqueraultii (P. Crouan & H. Crouan) Boud., Octospora grimmiae Dennis & Itzerott, Octospora lilacina (Seaver) Svrček & Kubička, Octospora tuberculata (Seaver) Caillet & Moyne, Octospora tuberculatella (Seaver) Caillet & Moyne, Pachyella clypeata (Sacc.) Le Gal, Pachyphlodes citrina (Berk. & Broome) Doweld, Pachyphlodes conglomerata (Berk. & Broome) Doweld, Plicaria carbonaria Fuckel, Pulvinula alba (Velen.) Svrček, Pulvinula convexella (P. Karst.) Pfister, Terfezia cistophila Ant. Rodr., Bordallo, Kaounas & A. Morte, Trichophaea gregaria (Rehm) Boud., Tuber cistophilum P. Alvarado, G. Moreno, Manjón, Gelpi & Jaime Muñoz ve Tuber rapaeodorum Tul. & C. Tul., Türkiye mikobiyotası için yeni kayıttır. Hydnobolites Tul. & C. Tul. ve Pachyphlodes Zobel cins düzeyinde yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi blonging to the order Pezizales J. Shröt. growing in Eastern Black Sea region. As a result of the idendification of the macrofungi samples, collected during field trips carried out in the region between 2016-2018, 78 members of Pezizales belonging to 11 families and 38 genera were determined. Twenty four, Anthracobia macrocystis (Cooke) Boud., Anthracobia maurilabra (Cooke) Boud., Cheilymenia oligotricha (P. Karst.) J. Moravec, Genea hispidula Berk. ex Tul. & C. Tul., Genea papillosa Vittad., Geopora clausa (Tul. & C. Tul.) Burds., Helvella phlebophora Pat. & Doass., Hydnobolites cerebriformis Tul. & C. Tul., Lamprospora campylopodis W.D. Buckley, Lamprospora crechqueraultii (P. Crouan & H. Crouan) Boud., Octospora grimmiae Dennis & Itzerott, Octospora lilacina (Seaver) Svrček & Kubička, Octospora tuberculata (Seaver) Caillet & Moyne, Octospora tuberculatella (Seaver) Caillet & Moyne, Pachyella clypeata (Sacc.) Le Gal, Pachyphlodes citrina (Berk. & Broome) Doweld, Pachyphlodes conglomerata (Berk. & Broome) Doweld, Plicaria carbonaria Fuckel, Pulvinula alba (Velen.) Svrček, Pulvinula convexella (P. Karst.) Pfister, Terfezia cistophila Ant. Rodr., Bordallo, Kaounas & A. Morte, Trichophaea gregaria (Rehm) Boud., Tuber cistophilum P. Alvarado, G. Moreno, Manjón, Gelpi & Jaime Muñoz and Tuber rapaeodorum Tul. & C. Tul., of the determined taxa are new records for Turkey. Hydnobolites Tul. & C. Tul. and Pachyphlodes Zobel are new at genus level.