Logaritmik ortamda e-hücre ile biyomedikal uygulamaları için yeni süzgeç tasarımı
New filter design for biomedical applications with e-cell in a logarithmic domain
- Tez No: 572693
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, logartmik ortamda akım modlu altıncı dereceden alçak geçiren süzgeç tasarımı gerçekleştirilmiştir. Logaritmik ortam süzgeçleri ELIN sistemlerinin bir alt sınıfıdır doğrusal olmayan elemanların karakteristiğine müdahale olmadan giriş ve çıkış arasında doğrusal bir ilişki elde etmek için kullanılır. Logaritmik ortam süzgeçleri aktif devre yapılarının özelliklerinide taşır ve analog yapıdadır. Önerilen süzgeç devresinde transistör, topraklanmış kondansatör elemanlar kullanılmıştır. Süzgeç devresinde bulunan harici akım kaynakları ile kesim frekansı ayarlanabilmektedir. Düşük gerilim, düşük güç tüketimne sahip olan tasarım akım modlu devrelerinin özelliklerini taşımaktadır. Süzgecin tasarımı, E-hücre (üstel hücre) kullanılarak pasif prototiplerin topolojik simülasyonuna dayanmaktadır. Kullanılan bu yöntem ile yüksek dereceden süzgeç tasarımı kolay ve karmaşık matematiksel denklemler olmadan gerçekleştirilmiştir. Logaritmik ortamda A-sınıfında kablosuz vücut alan ağındaki biyomedikal uygulaması için altıncı derece alçak geçiren süzgeç tasarımının gerçekleştirilmesi yapılmıştır. Önerilen süzgeç idealleştirilmiş BJT modelleri ile AT&T CBIC-R tipi transistörler kullanılarak simüle edilmiştir. Teorik tasarım analizin sonuçlarını doğrulamak için PSPICE simülasyonlarını verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a sixth order low pass filter design with current-mode in logarithmic domain is realized. Logarithmic domain filters are a subclass of ELIN systems used to achieve a linear relationship between input and output without interfering with the characteristics of non-linear elements. Logarithmic media filters have the characteristics of active circuit structures and are analogous. Transistor, grounded capacitor elements are used in the proposed filter circuit. Cut-off frequency can be adjusted by external current sources in the filter circuit. Low voltage, low power consumption design features current mode circuits. The design of the strainer is based on topological simulation of passive prototypes using E-cell (exponential cell). With this method, high order filter design is realized easily and without complicated mathematical equations. In the logarithmic domain, the design of the sixth order low pass filter was realized for A-class wireless body application. The proposed filter is simulated using AT&T CBIC-R type transistors with idealized BJT models. To confirm the results of the theoretical design analysis PSPICE simulations are given.