Cost based distribution tariffs
Maliyet esaslı bölgesel elektrik dağıtım tarifesi
  1. Tez No: 572718
  2. Yazar: GÜLSÜM KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Elektrik güç sistemleri elektriğin üretimi, iletimi ve dağıtımı olarak üç ana kısma ayrılmaktadır. Bu sistemler, doğal tekeller ve farklı yatırım ve işletme harcamalarına dayanan deeğişken maliyet yapıları ile rekabetçi pazarlar gibi farklı ekonomik ve finansal özelliklere sahiptir. Faaliyetlerin sürdürülebilirliği ve operasyonun devamlılığı için son kullanıcı tarifelerinin, elektriğin üretiminden ba¸slayarak son kullanıcıya ulaştırılana kadarki tüm süreçlerde ortaya çıkan maliyetleri yansıtacak şekilde kurgulanması gerekmektedir. Söz konusu maliyetler, bölgelerin demografik, coğrafi ve sosyal özelliklerine göre değişebilmektedir. Örneğin, coğrafi olarak geniş alanlara konumlanmış, dağınık yerleşimli bölgelerde, aynı elektrik tüketimine sahip dikey yapılaşmış bölgelere kıyasla elektrik dağıtım hat uzunlukları daha uzun olmaktadır. Bu tip durumlar yatırım maliyetlerini artırıcı faktörler olabilmektedir. Bu çalışmada, son kullanıcı tarifelerini oluşturan etkenler ve bu etkenlerin hesaplanma yöntemleri incelenmiştir. Ayrıca tarife bileşenlerinin, 2006 yılında başlayan ilk uygulama döneminden itibaren, Türkiye'deki uygulamaları anlatılmıştır. Bunlara ek olarak, Türkiye'deki elektrik dağıtım şebekesinin işletme, yatırım ve kayıp kaçak maliyetleri da˘gıtım bölgeleri bazında ayrıştırılmıştır. Maliyet bazlı bölgesel tarife modelleri analiz edilerek ulusal tarife değerleri ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca dağıtım şebekesinin işletme ve yatırım gidelerinin bölgesel bazda değişimini etkileyen faktörler yapılan regresyon analizleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical power systems consist of generation, transmission and distribution systems. These three systems have different economical and financial characteristics such as natural monopolies and competitive markets with divergent cost structures based on diverse investment and operation expenditures. The aggregation of all these disbursements from generation, transmission and distribution systems forms the overall electricity cost. Revealed cost, which is a result of different market characteristics of different systems, is mainly reflected to customer tariffs, for sustainable and continuous operation. These costs may vary depending on the demographic, geographical and social characteristics of the regions. The length and characteristics of distribution overhead line, for example, may be a factor that increases investment cost, generally is longer in geographically large areas compared to smaller ones with the same electricity consumption. In this study, the factors that constitute the customer tariffs and the calculation methods of these factors are examined. In addition, the tariff components and values for Turkey are explained since first implementation period, which began in 2006. Furthermore, operation, investment and power loss including illicit utilization costs of distribution companies are decomposed and analyzed based on electricity distribution regions in Turkey. Regional tariff models are evaluated and compared with the national tariff values. Besides, the factors affecting the change of the operation and investment expenditures of the distribution system are determined by regression analysis.