Karotı̇s arter stenozunda stent uygulaması regı̇onel anestezı̇ ı̇le selektı̇f şant kullanılarak yapılan karotı̇s endarterektomı̇ye alternatı̇fmı̇ dı̇r?
Using selected shunt with anesthesia of stent application in carotis artery stenosis is carotis alternative to endarterectomy?
- Tez No: 572719
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT AŞLAMACI, PROF. DR. HAKKI TANKUT AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Serobrovasküler hastalıklar; risk faktörlerinin azaltılma çalışmaları ile özellikle gelişmiş ülkelerde sıklığında düşme izlensede hala erişkinlerde koroner arter hastalığı ve kanserden sonra önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir.Toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir sorun olarak güncelliğini korumaktadır. Buna mütakip yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar ile yeni tedavi stratejileri geliştirme ve uygulama imkanı olmaktadır. Tüm inmelerin en önemli sebebini, karotis arterlerin aterosklerotik hastalığı oluşturmaktadır. İnternal karotis arter (İKA) darlıkları iskemik inmenin önemli nedenlerinden biridir. İnternal karotis arter darlığı sıklığı 6. dekatta %0.5 iken, 80 yaşın üzerinde %10 ulaşmaktadır.North America Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial (NASCET) ve European Carotid Surgery Trial (ECST) çalışmalarında: %70 üzerindeki semptomatik İKA darlıklarında iskemik beyin felcinin önlenmesi açısından endarterektominin medikal tedaviye üstün olduğu gösterilmiştir.Teknolojik gelişmelere paralel olarak, balon anjiyoplasti ve stent kullanımı karotis endarterektomiye alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda endovasküler tedavinin karotis endarterektomiye eşdeğer, hatta ondan daha üstün olduğu bildirilmektedir. Karotid endarterektomi günümüzde extrakranial karotis hastalıklarının tedavisinde standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Son 20 yılda anjioplasti ile başlayıp stent uygulamaların da eklenmesiyle giderek artış gösteren minimal invaziv endovasküler teknikler giderek daha sık kullanılmaya başlanmıştır.Yaptığımız çalışmada regionel anestezi altında selektif şant kullanılarak karotis endarterektomi yapılmış 82 hastanın sonuçları ile karotis artere stent uygulanan 39 hastanın sonuçları karşılaştırıldı. Her iki grub da demografik olarak belirgin farklılık yoktu, hastalar işlem sonrası komlikasyonlar majör SVO minör SVO yoğun bakım kalış süreleri antikoagulasyon tedavi farklılıkları mortalite tedavi maliyeti yönünden irdelendi. Minör SVO' nun stent grubunda anlamlı yüksek olduğu mortalitenin anlamlı yüksek olduğu tedavi maliyetlerinin anlamlı yüksek olduğu tesbit edildi.Günümüzde endovasküler tedavi endüstriyel gelişmeye parelel olarak yeni stent ve filtre tipleri ile özellikle reküren İKA stenozu ve boyuna radyasyon tedavisi almış hastalarda tercih sebebi olabilecekken regionel anestezi altında ve şant kullanılmadan yapılan karotis endarterektomi stent tedavisi ile kıyaslandığında hala çok daha güvenli çok daha ucuz mortalitesi ve morbiditesi çok daha düşük seçkin bir tedavidir. Semptomatik ve asemptomatik İKA stenozunun modern ve kompetan tedavisi söz konusu olduğunda karotis endarterektomi; güvenirlik, etkinlik, hız maliyet hesabı yapıldığında talepleri karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease; despite its reduced incidence due to the works to reduce the risk factors especially in industialised countries; is still the most important reason of mortality and morbidity in the adult population following coronary artery disease and malignancy. It is an important threat to the public health and is subject for many studies. The results of these studies lead to the develoment and application of new management strategies. The most common etiology for all the cases with stroke is the atherosclerotic disease of the carotid arteries. Internal carotid artery stenosis is an important etiology for ischemic stroke. The insidence of internal carotid artery stenosis is 0,5% in the sixth decade and it rises up to 10% over the age of 80.In the two major studies related with the subject; North America Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial (NASCET) and European Carotid Surgery Trial (ECST); it has been shown that endarterectomy is superior to medical treatment in the prevention of ischemic cerebral paralysis in symptomatic carotid artery stenosis over 70%.With the advanced technology, baloon angioplasty and stent techniques have been developed as an alternative for carotid endarterectomy. In the recent studies, the endovascular treatment is reported to be equivalent with and even superior to carotid artery endarterectomy. Carotid artery endarterectomy is already accepted to be the standart method for management of extracranial carotid artery stenosis. In the last 2 decades, minimally invasive endovascular techniques started with angioplasty and increased with the development of stent applications and they are becoming more and more popular. In this study 82 patients who underwent carotid endarterectomy under regional anesthesia using carotid artery shunts selectively were compared to 39 patients who underwent carotid artery stenting. The demographic data of the two groups were similar. Postoperative complications, major cerebrovascular occlusion rates, minor cerebrovascular occlusion rates, lenghts of intensive care unit stay, anticoagulation management strategies and costs were compared. Minor cerebrovascular occlusion rate and treatment cost was significantly higher in the stent group. Lately with the industrial development new stent and filter types can be prefered especially in patients with recurrent internal carotid artery stenosis and those who received radiotherapy on the neck. However, when carotid endarterectomy without using a shunt under regional anesthesia is compared to stenting, it is still much more safe, cheap and has much lower mortality and morbidity. As a result; when modern and competent managent of symptomatic and asymptomatic internal carotid artery stenosis is the subject of interest, carotid endarterectomy fulfills the demand considering safety, efficacy, speed and cost