Yapı- zemin etkileşimi içeren yapı modellerinin optimum aktif kontrolü
Optimum active control of building models including soil- structure interaction
- Tez No: 572720
- Danışmanlar: DOÇ. GEBRAİL BEKDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada tek serbest dereceli ve çok serbest dereceli aktif tendonlu yapı modellerinin, darbe titreşimi içermeyen, darbe titreşimi içeren ve farklı periyotlara sahip darbe titreşimi olmak üzere toplamda 60 kayıtın etkisi altında maksimum yapı tepkimeleri incelenmiştir. Kullanılan PID kontrolcüsünün parametreleri belirlenirken üç farklı metasezgisel algoritmadan (Çiçek Tozlaşma, Jaya ve Öğretme-Öğrenme Algoritması) yararlanılarak, her katında aktif tendonların bulunduğu çok serbest dereceli yapı - zemin etkileşimi içermeyen ve içeren modellere uygulanacak kontrol kuvveti ve meydana gelen maksimum yapı tepkimeleri hesaplanmıştır. Yapıya verilecek kontrol kuvveti değerinin kontrolcünün kapasitesini aşmaması için kontrol kuvveti sınırlandırılmıştır. Ayrıca, kontrolsüz yapıda meydana gelen ya da kontrol kuvvetinin etkisiyle oluşan maksimum toplam ivme değerlerini azaltmak için çok katlı yapı modelinin tabanında sismik izolatör kullanımı uygun görülmüştür. Tüm sonuçlar incelendiğinde kontrolcü parametrelerinin metasezgisel algoritmalar ile başarılı olduğu ve yapı tepkimelerinde önemli azalmaların meydana geldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, maximum structure reactions of single degree and multi degree of freedom systems with active tendons were examined under total 60 records, which are near fault ground motions with pulse, near fault ground motions without pulse and pulse vibrations with different periods. Three different metaheuristic algorithms (Flower Pollination, Jaya and Teaching-Learning Algorithm) were used to determine the parameters of the PID controllers, which are connected with active tendons and located each floor. Thus, the control force and the structural reactions of multi-degree freedom system considering soil-structure interaction and fix-based multi-degree freedom system were calculated. The control force value was limited not to exceed the capacity of the controller. In addition, the use of base isolation in structures were considered suitable to reduce the maximum total acceleration of uncontrolled structures or the negative effect of control force on the total acceleration. When all the results were examined, it was found that the control parameters were optimized successful with metaheuristic algorithms and significant decreases were occurred in the structure reactions.