Toplu taşıma ağlarında zamana bağlı sorgu tabanlı bir güzergah planlama tekniği
A time-based route planning technique in mass transport networks
  1. Tez No: 572734
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN OKTAY ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada toplu taşıma ağlarında güzergah planlama problemini sorgu tabanlı bir algoritma ile çözdük. Bu yaklaşımda öncelikle toplu taşıma hatlarının güzergahlarında bulunan durakları, bu durakların sıralarını, ardışık duraklar arası geçme zamanlarını ve haftalık tarifelerini tablolaştırıyoruz. Akabinde; bu birincil tablolardan, hatları ikili ve daha çoklu kesiştirerek, kesişim duraklarının listelendiği yeni ikincil tablolar oluşturuyoruz. Tüm bu birincil ve ikincil tablolar üzerinde sorgular koşturarak alternatif tüm güzergahları oluşturuyoruz. Çıkan sonuçların en kısa yolculuk süresine göre sıralanması ile tüm çözümleri listeliyoruz. Geliştirdiğimiz algoritmayı öncelikle bir test senaryosu üzerinde uyguladık. Daha sonra Konya şehri için toplu taşıma güzergah uygulaması haline getirdik. Sorgu tabanlı uygulamamız tek veya daha çok hat kullanılan çözümlerde oldukça kısa sürelerde sorgulara cevap verebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we solved the problem of route planning in public transport networks by a query based algorithm. In this approach, we first tabulate the stops located on the routes of public transport lines as well as the order of these stops, the passing times between consecutive stops and weekly tariffs. Subsequently; from these primary tables, we create new secondary tables listing intersection stops by intersecting the lines in binary and multiple-combinations. We are creating all alternative routes by running queries on all these primary and secondary tables. We list all the solutions by sorting the results according to the shortest journey time. We developed the algorithm firstly on a test scenario. Then we have programmed the public transport itinerary application for a city in Turkey, Konya. Our query-based application is able to respond, queries quite quickly in scenarios involving single or more lines.