Kentsel alt yapı projelerinde zemin grubu karakteristiklerinin önemi ve Zonguldak Belediyesi Atık Su Arıtma Projesi örneği
The importance of soil carateristics in group infrastructure projects and Zonguldak Municipality Waste Water Treatment Project example
- Tez No: 572739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BUZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kentsel yaşam alanlarındaki altyapı tesislerinin durumu, gelişmişliğin ve kalkınmanın en belirleyici faktörleri olup, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren en önemli kriterdir. Altyapı tesisleri; yerleşim birimlerine sağlıklı içme suyu temini, kanalizasyon, ulaşım, enerji, haberleşme vb. gibi geniş bir hizmet grubunu kapsamaktadır. Bu çalışmada; kentsel yaşam alanlarına ait altyapı tesislerinin planlanmasında, jeolojik-jeoteknik çalışmaların yapılmasının gerekliliği ile kentsel planlama çalışmalarının uygulanabilirliği ve ömürleri açısından son derece önemli olduğunun belirtilerek sonuçlarının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaçla inceleme alanımız olan Zonguldak'ı karakterize edecek şekilde, kentsel altyapı imar planı sahası içinde kalan ve şehir merkezi ile yakın çevresini kapsayan inceleme alanında Zonguldak Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Projesinde olan zemin etüd çalışmalarında açılan sondajlar ve araştırma çukurları ve zemin sondajları bir bütün olarak değerlendirilerek, inceleme alanında yer alan jeolojik birimlerin çeşitleri ve dağılımları tespit edilmeye çalışılmış, yerinde deneyler yapılmış, alınan bozulmuş ve bozulmamış örnekler ve karot örnekleri üzerinde laboratuar deneyleri yapılarak, zeminin mühendislik özellikleri araştırılmıştır. Bu çalışmada gerçekleştirilen jeolojik -jeoteknik araştırmalar ile Zonguldak Belediyesi Atık Su Arıtma Sistemi tesislerinin yapımı (şebeke hattı, toplayıcı hattı, arıtma tesisi, foseptikler) ve işletilmesinde, kentsel altyapıyı etkileyebilecek faktörler belirlenmiş ve alınması gereken önlemler sonuçları ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The status of infrastructure facilities in urban living areas is the most decisive factors of modernization and development as well as are important measures of the development level of countries. Infrastructural facilities involve a wide variety of services for settlements including safe drinking water supply, sewage, transportation, energy, communication, etc. In this study; it is aimed to indicate and reveal the results of the necessity of performing geological and geotechnical studies for the planning of infrastructural facilities in urban living areas and the vital importance for the applicability and the lifetime of urban planning studies. Therefore, the study area (Zonguldak) was characterized in a way that urban infrastructure development plan area in the city center with the nearby environment and was evaluated by means of the research pits and boreholes drilled in geotechnical explorations made in Zonguldak Sewerage System and Wastewater Treatment Project the newly opened research pits and boreholes and the types and distribution of geological units in the study area were tried to be determined, in-situ tests were performed, soil and rock mechanics tests on disturbed, undisturbed and core samples and the engineering properties of soils were investigated. In this study, the geological-geotechnical researches and the factors that may affect the urban infrastructure in the construction and operation of Zonguldak Municipality Wastewater Treatment System facilities (network line, collector line, treatment plant, septic tanks) were determined and the necessary precautions were taken with the results.