Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin öğretmeye yönelik hedef yönelimleriyle öğretim yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical education and sports teachers' goal orientation and teaching approaches towards teaching
  1. Tez No: 572740
  2. Yazar: VEYSEL SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, Elazığ il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki eğitim kurumlarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin, öğretmeye yönelik hedef yönelimleri ve öğretim yaklaşımlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, betimsel araştırma (tarama) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Elazığ il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki eğitim kurumlarında görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem grup ise Elazığ il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki eğitim kurumlarında görev yapan 279 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Elde edilen veriler, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans, standart sapma, ortalama, independent t-testi, one-way ANOVA, ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted with the teachers who work in educational institutions in national education directorate of Elazig to investigate the relationship between physical education and sports teachers' goal orientation and teaching approaches towards teaching. This study is conducted by using descriptive research (scanning) method. The target population of the study is the teachers who work as physical education and sports teacher in educational instituons in national education diroctorate of Elazığ. The sample group consists of 279 physical education and sports teachers working in educational institutions in Elazığ provincial and district national education directorates. Acquired data has been analysed via SPSS 22.0 packet program. Percentage, frequency, standard deviation, average, one way ANOVA, independent t-test and correlation analysis have been used on analysis of the data.