Kireçtaşı ve alüviyal ana materyalde oluşmuş bazı toprak serilerinin fiziksel özellikleri üzerine farklı arazi kullanımının etkisi
The effect of different land use on the physical properties of soils with upper miocene limestone main material and allually main materials
- Tez No: 572751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürlüğü Gökçayır Sulu Ziraat Ünitesinde 1992 yılında yapılan detaylı toprak etüd ve haritalaması çalışmasında tanımlanan Gökçayır arazileri içerisinde kalan, Kireçtaşı Ana Materyalli Gümüşsuyu II ve Yıldıran ile Alüviyal Ana Materyalli Gökçayır Serilerinde yapılmıştır. 2009 yılından itibaren kuru tarımdan sulu tarıma geçmesi ile birlikte serilerin içinde kalan sulu tarım (Buğday, Yulaf, Mercimek, Tohumluk Fiğ, Hasıl Fiğ, Ayçiçek, Soya, Mısır, Hasıl Yonca, Tohumluk Yonca) alanları ile kuru tarım (Buğday-Nadas-Buğday) alanları ve mera alanlarının farklı profillerden alınan toprak örneklerinde analizler yapılarak, bu serilerde fiziksel özelliklerde değişim olup, olmadığı ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda genelde bölge toprakları kuru tarımdan sulu tarıma geçerken tekstür, kireç, pH ve organik madde içerikleri değişmemiştir. Ancak agregatlaşma oranına bakıldığında sulu alanların kuru alanlara göre yüksek olduğu görülmektedir. Sulu alanlarda daha fazla bitki yetiştirilmesinden dolayı yoğun toprak işleme, sulama gibi nedenlerden dolayı arttığı sanılmaktadır. Tarla kapasitesi, solma nokta ve faydalı su oranlarına bakıldığında ise kuru alanlarda nispeten faydalı su oranın yüksek olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
That mission studied in the Gümüşsuyu II and Yildiran and Alluvial Main Materials Series where the lands have identified in between Gökçayır fields, conducted for detailed soil survey and mapping study in 1992 at the Ceylanpinar Agricultural Enterprise Directorate Gökçayır Irrigated Agricultural Units). For assay to transition from dry land farming to irrigated agriculture, the irrigated agriculture (Wheat, Oats, Lentils, Seed Vetch, Hellenic Vetch, Sunflower, Soybean, Corn, Clover, Seed Clover) fields in the series with of dry land agriculture (Wheat-Fallow-Wheat) fields and pasture fields analysis of soil samples taken from different profiles in this series since 2009 has been shown whether there is a change in physical properties. While the first region changing from dry agriculture to irrigated agriculture, the differences were observed as texture, lime, pH and organic matters by the researchers. However, aggregate composition rate has observed that the wet areas are higher than the dry areas. More plant breeding in the irrigated areas due to reasons such as intensive tillage, irrigation is thought to increase. The field when examined to ready, fading point and alternative water ratios, it has seen that the water ratio is higher than the dry planning.