Ereğli (Konya) yöresinde yetişen makromantarların belirlenmesi
Determination of macrofungi growing in Ereğli (Konya) region
  1. Tez No: 572753
  2. Yazar: FAHRİ TUNAHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Ereğli (Konya) yöresinde yetişen makromantarlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. 2017-2019 yılları arasında düzenli olarak bölgede gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda 421 makromantar örneği toplanmıştır. Örneklerin ekolojik özellikleri not edilerek doğal ortamlarında resimlenmiştir. Laboratuvar ortamına getirilen örnekler kurutularak fungaryum materyali haline getirilmiş, gerekli teşhis işlemleri sonucunda 8 sınıf, 14 takım, 40 familya ve 74 cinse ait 90 tür tanımlanmıştır. Belirlenen türlerden 30 tanesi Ascomycota, 60 tanesi ise Basidiomycota bölümüne aittir. Tespit edilen taksonlardan Trichoglossum walteri (Berk.) E.J. Durand (Geoglossaceae) ve Tulostoma niveum Kers (Agaricaceae) Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on the macrofungi growing in Ereğli (Konya) district. 421 macrofungi samples were collected during periodical field trips between 2017-2019. Ecological properties were noted and they were photographed at their natural habitats. The samples are transferred to the lab and they were dried and prepared as fungarium materials. As a result of necessary identification processes, 90 taxa belonging to 8 classis, 14 orders, 40 families and 74 genera were determined. Thirty of them belong to Ascomycota and sixty belong to Basidiomycota. Two, Trichoglossum walteri (Berk.) E.J. Durand (Geoglossaceae) and Tulostoma niveum Kers (Agaricaceae) of the determined taxa are new records for Turkey.