Ticari yumurtacı yemlerine sodyum bikarbonat ilavesinin yumurta verimi ve kalitesi üzerindeki etkileri
Effect of sodium bicarbonate supplementation into commercial layer diets on egg production and egg sheel quality
  1. Tez No: 57277
  2. Yazar: HASAN AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
VIII ÖZET Ticari yumurta tavuk yemlerine sodyum bikarbonat (NaHCO3) ilave edilmesinin yumurta verimi ve yumurta kabuk kalitesi ile ilgili parametreler üzerine etkisini saptamak amacıyla bir araştırma düzenlenmiştir. Bu amaçla, 240 adet 40 haftalık yaşta kahverengi yumurtacı hibrit (Bowans) kullanılmıştır. Tavuklar, iki katlı kaliforniya tipi kafes gözlerine herbirinde 4 adet olacak şekilde tamamen şansa bağlı olarak dağıtılmıştır. Onaltı haftalık deneme süresince, tüm gruplara izokalorik ve izonitrojenik (2750 kcal/kg ME; % 16 ham protein) olan ve farkh düzeylerde NaHCCb içeren yemler yedirilmiştir. Sodyum bikarbonatın yemdeki düzeyleri muamelelere göre sırasıyla % 0, 0.2, 0.4 ve 0.8 olarak tutulmuştur. Deneme yemleri tavuklara ad libitum olarak yedirilmiş, nippel suluk ile devamlı su sağlanmış v© pencereli kümeste günde 16 saatlik aydınlatma programı uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experiment was conducted in order to determine the effects of sodium bicarbonate (NaHCOs) addition into layer diets on egg yield and egg shell quality. Totaly 240 brown layers (Bowans) of 46 aged layers were used. Each of 4 layers were randomly distributed into each cage units of 2 tier California type cages. NaHCQ» were supplemented at 0; 0.2; 0.4 and 0.8 % levels into isocaloric and isonitrogenic experimental diets. The experimental diets were fed as ad libitum the experiment lasted for 16 wk. Water was supplied with nipple dirinkers and 16 hours continious light was maintained daily in layer house with windows. The findings of this experiment are as follows; Egg production of the treatment groups (supplemented with 0; 0.2; 0.4 and 0.8 % NaHCQs) were respectively 83.3, 85.6, 84.5 and 83.8 % and significantly different (P28 and 2.28.