Isparta ilinde pompaj depolama sisteminin uygulanabilirliğinin araştırılması
Investigation of pumped hydro storage application in Isparta province
- Tez No: 572788
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KIZILKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin amacı enerjinin verimli kullanılması, enerji arz-talep dengesine katkıda bulunulması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekliliğini sağlaması amacıyla, Isparta ilinde pompaj depolamalı enerji depolama sisteminin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu maksatla ilk olarak PHES sistemleri hakkında detaylı bir literatür çalışması yapılmıştır. Daha sonra dünyada PHES santrallerinin durumu incelenmiş ve ülkemizdeki PHES potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmanın analiz kısımında, coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak Isparta ili Eğirdir Gölü çevresinde, PHES santralleri için elverişli olabilecek yerler incelenmiş, yükseklik ve fiziki şartları uygun bir alan tespit edilmiştir. Tespit edilen alan için, belirli kabuller altında örnek bir PHES santrali hesabı teorik olarak yapılmıştır. Analizler için iki senaryo göz önüne alınmıştır. İlk senaryoda, depolanacak su pompalama işlemi için gerekli enerji, elektrik birim fiyatlarının düşük olduğu zaman diliminde şebeke hattından sağlanmıştır. İkinci senaryoda ise pompalama işlemi için gerekli enerji, teorik olarak hesaplanan güneş santralinden sağlanmıştır. Her iki senaryo için, enerji birim fiyatlarının en pahalı olduğu dönemde elektrik üretimi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda ise, birinci durumda amortisman süresinin 15 yıl, ikinci durum için ise 21.5 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca, ülkemizin PHES potansiyelinin çok fazla olduğu tespit edilmiş ve Eğirdir gölü ve çevresinin bu tip santraller için elverişli olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Scope of this thesis is the investigation of the feasibility of pumped hydro energy storage system in Isparta province for efficiently utilization of energy, contribution to the supply-demand balance of electricity and to provide continuity in energy production from renewable resources. For this aim, first, a detailed literature investigation about PHES systems was made. Then, the status of the PHES system in the world was examined and the PHES potential of Turkey was surveyed. In the analysis part of the study, the suitable locations for construction of PHES plants were examined around Eğirdir Lake and a site was determined which had got the satisfying height and proper physical conditions. A sample PHES analysis was carried out theoretically for the selected site under some assumptions. For the analyses, two scenarios considered. In the first scenario, the electrical energy needed for pumping of the water was assumed to be supplied from the local grid during the night time when the electric prices were low. In the second scenario, the required energy was supposed to be supplied from a photovoltaic solar power plant. For both scenarios, the energy produced from stored pumped hydro during the peak hours when the electric prices were high. From the results, the payback period of the plant was found to be 15 years for the first scenario while it was calculated as 21.5 years for the second scenario. Additionally, it was determined that Turkey's PHES potential was high enough and it was understood that the surroundings of Eğirdir Lake were convenient for PHES applications