La question de genre dans le monde académique:étude sur la lutte des rectrices dans l'enseignementsupérieur en Turquie
Akademik dünyada toplumsal cinsiyet:Türkiye'de rektör kadınların mücadelesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 572806
  2. Yazar: ELİF YENİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA AK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'de bölüm başkanlığı, dekanlık, rektörlük gibi akademideki üst düzey idari pozisyonlarda çalışan kadın akademisyenlerin yüzdesi, profesör kadın oranları düşük olan ülkelerle kıyaslandığında oldukça düşük rakamlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik, akademinin göreli olarak diğer sektörlere oranla kadınsılaşmış bir meslek kolu olduğu düşünüldüğünde bu oranları açıklamak konuyu daha da ilginç kılmaktadır. Tüm bunları eksenine alarak bu çalışma, 2016 yılında rektör kadınlarla yapılan görüşmeler ışığında, akademide çalışan kadınların hangi nedenlerden ötürü üst düzey idari pozisyonlara başvuramadıklarını incelemeye dönük bir çalışmadır. Söz konusu nedenler arasında, çocuk bakımı, ev eksenli çalışma ve yaşlı bakımı gibi toplumsal cinsiyet rolleri irdelenmiştir. Bu konuyu inceleyebilmek adına, eril tahakküm, işgücünün kadınsılaşması ve cam tavan gibi olgu ve kavramlara başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The percentage of women at senior administratif positions in academy is lower than the countries where the rates of women professors are even lower than Turkey. What is more, regardless of the distribution of the gender to the vertical segregation on the academy, it is one of the sectors where feminization took place according to the statistics. In the light of interviews conducted with women rectors in 2016, this research focuses on the reasons why women are not applying or being nominated for the senior administratif positions such as deanship, rectorship, etc. In order to do that, certain concepts and notions such as masculine domination, feminization of work force and glass ceiling have been referred.