Trakya koşullarında farklı ekim sıklığının Digitalis lanata ehr. (yünlü yüksük otu)'nın verim ve kalitesi üzerindeki etkileri
On the coditions of thrace effects of different sowing density on Digitalis lanata ehr's quality and profit
  1. Tez No: 57282
  2. Yazar: TÜRKAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Deneme; 1993 yılında) Trakya ünivetsitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme ve uygulama alanı ile Sarmısaklı Tohum üretme çiftliği tarlalarında ya pılmıştır. Bu araştırma ile Digitalis lanata bitkisinde 4 farklı ekim sıklığının verim ve verim unsurlarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada Ege üniversitesi Ziraat Fakültesinden getirilen Digitalis lanata tohumlarından elde edilen fideler kullanılmıştır. Deneme Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede Digi talis lanata 'nın iki farklı lokasyon ve dört farklı ekim saklığında yeşil yaprak verimi, drog yaprak verimi ve kuru madde verimi gibi karakterleri incelenmiştir. incelene karakter yönünden Tekirdağ ve Lüleburgaz lokasyonları arasında önemli farklılıklar saptanmış, yeşil yaprak drog yaprak ve kuru madde verimleri Lüleburgaz lokas yonunda Tekirdağ lokasyonundan önemli ölçüde yüksek bulunmuş tur. (Tekirdağ lokasyonunda yeşil yaprak verimi H32.17 kg/da, drog yaprak verimi 90.14- kg/da, kuru madde verimi 79.11 kg/da'dır. Lüleburgaz yöresinde bu değerler sırasıyla 323.04 kg/da, 142.80 kg/da, 117.60 kg/da'dır). Ekim sıklığı yönünden ise; en yüksek yeşil yaprak verimi 356,52 kg/da ile 20x20 cm ekim sıklığında elde edilmiş en düşük yeşil yaprak verimi ise 186,98 kg/da ile 20x60 cm ' e ekim yapılan parsellerden elde edilmiştir.En yüksek drog yaprak verimi 166,30 kg/da olarak 20x20 cm'e ekim sıklığında; en düşük drog yaprak veriminin ise 90,14 kg/da olarak 20x60 cm ekim sıklığından elde edilmiştir. Kuru madde verimi, en yüksek verim 133,87 kg/da olarak 20x20 cm ekim sıklığında; en düşük kuru madde verimi 63,26 kg/da ile 20x60 cm ekim sıklığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The trial, which was established for determine the comformable adapt conditien of Diqi talis lanata Ehr. in Trakya Zone» was made on experiment field of field crops Department of Tekirdağ Agriculture Faculty of Trakya Univer sity in 1993. With this research the effect of differ sewing density was tried to determine to the profit and element of profit at Digitalis lanata plant. The trial which was acordim to chance. Blocks Trial Design, was carried on with 4 repit- tion. Digitalis lanata Ehr. seeds which come from Agriculture Faculty of Ege University was used in this research. In the trial Diqi talis lanata Ehr. green leafs profit, grog leafs profit, dry matters profit and like this charac ters were ecemi ned at for different sewing density. Maximum green leaf profit w as taken at 356. 52 kg/da and 2Ox2O cm sewing density. Minimum green leaf profit was taken at 186,98 kg/da and 20x60 cm sewing density. Maximum drog leaf profit was taken at 166,30 kg/da and 2Ox2O cm sewing density. Minimum drog leaf profit was taken at 90,14- kg/da and 20x60 cm sewing density. Maximum dry matter profit is taken at 153,50 kg/da and 50x20 cm sewing density. Minimum dry matter profit was taken at 63,26 kg/da and 20x60 cm sewing density. At this measures the green leaf, drog leaf and drymatter profits was taken in Lüleburgaz vicinity more Tekirdağ vi cini ty.