Mürdümük (L.setivus)'da farklı ekim normu ve sıra arası mesafenin verim ve verim kriterleri üzerine etkisi
The Effect of different sowing norm and different row spacing on yield and yield components of grass pea
- Tez No: 57281
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Araştırmam ıs da Malkara koşullarında yetiştirilen mürdü mük(L. sativus) ' de; -farklı ekim normu. (100,150,200 adet/m*) ve sı ra arası mesafenin (20 cm, 40 cm; verim ve verim kriterleri üzerine etkisi incelendi. Deneme? 1994-1995 yıllarında Malkara ilçesi Çavuşköy mevkiinde“Tesadüf Blokları Bölünmüş Parseller Deneme Desenine”göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür» Çalışmada mürdümüsün (L. sativus) bitki boyu, bitkide mey ve sayısı, meyvede tohum sayısı, meyve eni, meyve boyu, bindane ağırlığı, sap verimi, tohum verimi, yeşil ve kuru ot verimi gibi özellikler belirlenmiştir. En yüksek yeşil ot verimi; 20 cm aralıklı ekimden (2076,28 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek kuru ot verimi; 20 cm aralıklı ekimden (542,61 kg /da) elde edilmiştir. En fasla tohum verimi ş 20 cm aralıklı ekimden (427,27 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek yeşil ot verimi ;( 1981, 33 kg/da) ile 100 adet/m2 ekim normundan elde edilmiştir. En yüksek kuru ot verimi; (510,58 kg/da) ile 100 adet/m2 ekim normundan elde edilmiştir. En yüksek tohum verimi; (349,38 kg/da) ile 150 adet/m2 e- kim normundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The effect of various sowing rate (100,150,200 number /m2 ) and row spacing (20 cm, 40 cm) on yiela and yieici components of Latnyrus satıvus L. were studied under dry conditions in Malkara province. The experiment was carried out in Cavusköy province of MaİKara in the years of 1994-1995. The Randomized Block Experimen tal Design with three replications was used» Riant height, pod number per plant, seed number per pod, pod width, pod lenght, 1000 seeds weight, stem yield, fresh and dry fodder yield and seed yield of Lathyrus sativus L. were determined. The highest fresh fodder yield (2076,28 kg/da), the high est dry fodder yield (542,61 kg/da) and the highest seed yield (427,27 kg/da) were obtained from the sowing of 20 cm row spacing. The highest fresh fodder yield (1981,33 kg/da), the high est dry fodder yield (510,58 kg/da) were obtained from 100 number/ m2 ) sowing rates and the highest seed yield (349,38 kg/da) was ob tained from 150 number /m2 sowing rate.