Muhasebe meslek mensuplarının kurumlar vergisine bakışı: Bursa ili örneği
The overview of corporate tax of accounting professionals: the case of Bursa
- Tez No: 572830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kurumlar vergisi OECD ülkelerinde genellikle düz oranlı olarak uygulanmaktadır. Kurumlar vergisi oranının gelişmiş ülkelerde gelişmekte olan ülkelere nazaran daha yüksek olduğu görülmektedir. Ancak küresel sermayenin ülkeler arasında geçişinin hız kazanması, ülkelerin yabancı sermayeyi kendilerine çekme arzusu ve yerli yatırımın yurtdışına kaçış riskini azaltma isteği bunları doğrudan etkileyen durumlardan biri olan kurumlar vergisi oranlarınında önemini artırmaktadır. Son yıllarda birçok ülkede kurumlar vergisi oranının düşüş seyrinde olduğu görülmektedir. Bizim ülkemizde 1950 yılında uygulanmaya koyulan kurumlar vergisi kanunun da yapılan değişikliklerle beraber bu seyre ayak uydurduğu görülmektedir. Maliye bakanlığının kurumlar vergisi oranının düşürüleceği yönündeki açıklamaları sık sık kamu oyunda duyurulurken %20 oranında uygulanan kurumlar vergisi oranının 2018 yılı ile birlikte % 22 oranına çıkarılmıştır. Bu çalışma da ülkemiz de sabit oranlı uygulanan Kurumlar Vergisinin etkinliğini artırmaya yönelik muhasebe meslek mensuplarına anket soruları hazırlanarak alınan yanıtlar doğrultusunda vergi gelirlerinin, vergi uyumunun, kayıt dışı ekonominin, vergi adaletinin, doğrudan yabancı yatırımların hangi yönde etkileneceği tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Corporate tax is generally applied as a flat-rate tax in OECD countries. It is seen that the corporate tax rate in developed countries is higher than in developing countries. However, the acceleration of the transition of global capital among countries, the intent of countries to attract foreign capital and to reduce the risk of flight of domestic investment to abroad increase the importance of corporate tax rates, which is one of the conditions that directly affect them. It is seen in recent years that the corporate tax rate is in downtrend in many countries, and our country has followed this trend with the amendments made in the corporate tax law, which was put into effect in 1950. While the Ministry of Finance frequently announces that the corporate tax rate will be reduced, the rate was increased from 20% to %22 in 2018. In this study, it will be discussed in accordance with the answers received from the questionnaire with the accounting personnel that how the tax revenues, tax compliance, informal economy, tax justice and foreign direct investment will be affected