Ön lisans öğrencilerinin vergiye bakışı ve vergi bilinç düzeyi Sakarya ili örneği
Tax level of vocational school students and tax level level: Case of Sakarya
  1. Tez No: 572829
  2. Yazar: CAN İLKER KARACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Devletin elde ettiği en önemli kamu geliri olan vergilere karşı son yıllarda mükelleflerin göstermiş oldukları tutum ve davranışları belirlemeye yönelik yapılan çalışmalar artmıştır. Bu kapsamda özellikle; vergi uyumu, vergi bilinci, vergi ahlakı, vergi adaleti, vergi algısı, vb. kavramlar ön plana çıkmıştır. Türkçe literatürdeki çalışmalar genellikle bir meslek veya gelir grubunun vergi sistemi veya herhangi bir vergi türüne karşı bakışını belirlemeye yöneliktir. Literatürde vergi bilinci, bireylerin vergiye uyumunun sağlanması açısından önemli bir kavram haline gelmekle beraber genel olarak kamusal hizmetlerin yerine getirilmesi bakımından verginin önemini bilen toplum bireylerinin, vergi ile ilgili üzerine düşen ödevlerini yerine getirmedeki istekliliklerinin düzeyi ve bir içsel motivasyon şeklinde tanımlanmaktadır. Son dönemlerde vergi bilinci, vergi ahlakı, vergi psikolojisi vb. alanlarda verginin sosyolojik boyutunu ele alan vergiye uyumun artırılmasına ve çözüm önerilerine ilişkin çalışmalar yer almaktadır. Çalışmamızda Sakarya ilinde öğrenim gören ön lisans öğrencilerinin vergi bilinci ve vergiye bakışları ele alınmıştır. Gelecekte potansiyel vergi mükellefi olan ön lisans öğrencilerinin vergi bilinç düzeylerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu kapsamda birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine yönelik literatürde geliştirilmiş bulunan ölçeklere dayanarak hazırlanmış bir anket uygulanmıştır. Ankette olasılığa dayalı olmayan kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemle vergi algı skorunun 3,22 olduğu, öğrencilerinin vergiye bakışında anne mesleği ve sınıf değişkenlerinin etkili bir faktör olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte potansiyel vergi mükellefi olan öğrencilerin vergi bilinç düzeylerinin ortalamanın üzerinde ancak vergi sistemine yönelik olumsuz bir bakış açısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years , the efforts towards determining the attitudes and behaviors of the taxpayers against the taxes, which are the most important public income obtained by the state , have increased. In this context; tax compliance, tax awareness, tax amnesty, tax justice, tax perception, etc. concepts have come to the fore. The studies in the Turkish literature are generally aimed at determining the view of a profession or income group against the tax system or any type of tax. In this study, in Sakarya studying in the consciousness of the undergraduate student tax and tax point of view it is discussed. As it is known, tax awareness is that individuals who make society are aware of why the tax is taken, what they are used for, and being aware of the tax they pay.Therefore, it is very important to determine the tax awareness levels of associate degree students who are potential taxpayers in the future. In this context, based on the scale of a survey made in the literature that have been developed for the first and second grades were used. In the questionnaire, the sampling method which is not based on probability was used. With this method, you have molten lead to the perception that the flour 3.22, In this study, it was determined that the maternal occupation and class variables were effective factors . In addition, it is concluded that the tax awareness level of students who are p-taxpayers is above average but has a negative perspective towards tax system.