Mikro-şebekelerde kararlılığın iyileştirilmesi
Improvement of stability in micro-grids
- Tez No: 572844
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Elektrik şebekelerinde son yıllarda dağıtık üretim teknikleri oldukça yaygın ve geniş bir uygulama alanı bulunmakta ve özellikle mikro şebekeler içerisinde kullanılmaktadır. Mikro şebekelerde güvenilik, güvenilirlik, kalite ve kararlılık problemleri diğer büyük ve merkezi şebekelerde olduğu ölçüde önem arz etmektedir. Bu problemlerin en önemlisi ise sistem kararlılığıdır. Güç sistem kararlılığı genel anlamda, sistemin bir arızaya normal işletim konumundan ynıt verip sistemin tekrar normal olduğu noktaya ve arıza öncesi koşullara geri dönme yeteneği olarak tanımlanabilmektedir. Bu tez çalışmasında bir mikro şebeke yapısını incelenmiş ve ETAP (Electrical Transient and Analysis Program) programıyla dinamik modellenmesi yapılmıştır. İncelenmiş sistemde ana şebekeye aynı bara ile yan yana iki mikro şebeke sistemi modelenmiştıir. Kararlılığını iyileştirilen mikro şebekede yerel bir dizel generatör, fotovoltaik güç santralleri, rüzgar enerji sistemleri yanısıra DA depolama ve DA bara uygulaması da gerçekleştirilmiştir. Bu mikro şebeke, büyük güçlü şebekeye bağlı ya da ada modunda çalışma durumuna göre kararlılık problemleri incelenmiş ve iyileştirilmiştir. Modellenen sistemde şebeke ya da mikro şebeke kaynaklı her türlü kararlılık problemleri sonucunda mikro şebekenin davranışı takip edilmiş ve kararlılığını iyileştirmek için yöntemler tartışılmıştır. Ada moduna geçme veya dağıtık yenilenebilir enerji kaynakları ile akü depolama cihazları yöntemlerin kararlılık iyileştirilmesinde fonksiyonu değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, kullanılan yöntemlerin mikro şebekenin kararlılığını iyileştirebildiği görülmüş ve ani arızalara karşı yüksek güvenilirliği sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, distributed generation techniques became common and widely used in electrical networks and mostly used in micro networks. In micro-grids, security, reliability, quality and stability problems are as important as in other large and central grids. The most important one of these problems is stability. The power system stability generally can be defined as the ability of the system to respond to a fault from its normal operating position and back to pre-fault conditions. In our thesis, the structure of a micro grid has been studied and dynamic modeling has been done by ETAP (Electrical Transient and Analysis Program) program. In our modeled system, two micro grids were modeled and connected to the same busbar. One of these micro grids has been taken and the its stability studied. The studied micro grid has been modeled with a local diesel generator, photovoltaic power plants, wind energy systems, DC storage and DC busbar. In the modeled system, the stability of microgrids was studied after each stability problem arising from grid or microgrid and the way of improving the stability of microgrid ware discussed. Switching to island mode or distributed renewable energy sources and battery storage devices have been evaluated to improve the stability of the micro-grid. The results we got showed that the used ways were able to improve the stability of the modeled micro grid.