Fazla kilolu yetişkinlere transteoretik modele göre verilen eğitimin beden imajı ve egzersiz davranışı üzerine etkisi
Effect of transtheoretical model-based training given to overweight adults on body image and exercise behavior
- Tez No: 572843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fazla kilolu yetişkinlere transteoretik modele göre verilen eğitimin beden imajı ve egzersiz davranışı üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Ön test son test, kontrol gruplu yarı deneysel türde yapılan bu araştırma 4 Haziran- 16 Temmuz 2018 tarihleri arasında Elazığ il merkezide bulunan Rüstempaşa ASM' de yapıldı. Araştırmanın örneklemini evrenden güç analizi ile belirlenen 150 kişi oluşturmuştur. Araştırmada deney grubundaki fazla kilolu yetişkinlere transteoretik modele göre hazırlanmış eğitim verilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Verilerin toplanmasında; Sosyo-Demografik Özellikler Soru Formu, Egzersiz Değişim Aşaması Kısa Soru Formu, Egzersiz Değişim Süreçleri Ölçeği, Egzersiz Öz-Etkililik Ölçeği, Egzersiz Karar Verme Dengesi Ölçeği, Beden İmajı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklere ek olarak fiziksel aktivite seviyesini objektif olarak ölçmeyi sağlayan pedometre aracı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ise ki kare testi, yüzdelik, ortalama, eşleştirilmiş t testi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Egzersiz değişim aşamaları ölçeğinde; deney grubunda ön testte hareket aşamasında olan ve sürdürme aşamasında olan bireylerin oranı; yüzde 5.3 ten yüzde 77.4'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effect of transtheoretical model-based training given to overweight adults on the body image and exercise behavior. Methods: This quasi-experimental study was conducted using pre- and post-tests with a control group between June 4th and July 16th, 2018 in the Rüstempaşa FHC, in the province of Elazığ, Turkey. The study sample consisted of 150 patients determined by power analysis. In the study, transtheoretical model-based training was provided to overweight adults in the experimental group. No intervention was applied to the control group. In the data collection, Sociodemographic Characteristics Form, the Stages of Exercise Change Short Form, Exercise Change Processes Scale, Exercise Self-Effectiveness Scale, Exercise Decision Making Balance Scale, and Body Image Scale were used. In addition to the scales, a pedometer was used to objectively measure the level of physical activity. In the evaluation of the data, chi square test, percentiles, mean, paired t test and the independent groups t test were used. Results: In the stages of exercise change scale, the rate of individuals in the experimental group who were in the action stage and in the maintenance stage in the pre-test was found to increase from 5.3% to 77.4%.