Deployment of flywheel energy storage system and dstatcom for improving peneteration of renewable energy sources
Mikro şebekede yenilenebilir enerji kaynaklarinin iyileştirilmesi için volan enerji depolama sistemi ve dstatcom'un devreye alinmasi
- Tez No: 895473
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN BAŞARAN FİLİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının (YEK) artan şekilde kullanılması, küresel ısınmaya katkıda bulunduğu bilinen CO2 ve sera gazı emisyonlarının azaltılması zorunluluğu gibi çevresel kaygılar nedeniyle küresel ilgi uyandırmaktadır. Bununla birlikte, bu YEK'lerin mikro şebekelere (MG) entegre edilmesi, çalışma sırasında potansiyel olarak birçok kararlılık sorununa yol açabilir. Bu araştırma, MG'nin operasyonu sırasında kısa vadeli kararlılığı tahmin etmeye yönelik Nonlineer Otoregresif Dışsal (NARX) Sinir Ağı ve gri kutu sistem tanımlama etrafında merkezlenen yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Önerilen tekniğin etkinliği, üç faz hatasına maruz kalan bir bağlı şebekeyi içeren varsayımsal bir vaka çalışmasında değerlendirilmiştir. Dağıtım sisteminin AC barasındaki standart bağlantı noktasına (PCC) bir statik var kompansatör (DSTATCOM) bağlanmıştır. Ayrıca, volan enerji depolama sistemi (FESS) içeren MG'nin ada modu çalışmasına kısa süreli geçiş sırasında yöntem incelenmiştir. Çevre dostu özellikleri, yüksek enerji yoğunluğu ve hızlı tepkisi ile tanınan FESS, bu araştırmada stratejik olarak tercih edilmiştir. FESS, DC/DC boost dönüştürücüsünün DC barasına bağlanmış olup, olay sırasında DC voltaj seviyesini etkin bir şekilde stabilize etmektedir. Geliştirilen tahmin yöntemi, MG'nin kararlılığını artırmak için incelenmiş ve doğruluğu, MATLAB yazılım paketleri kullanılarak simülasyona dayalı olarak gösterilmiştir. Sonuçlar, önerilen yöntemin etkinliğini doğrulamak için geleneksel kontrol yöntemleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The growing adoption of renewable energy sources (RES) has garnered global interest, driven by environmental concerns such as the imperative to reduce 𝐶𝑂2 and greenhouse gas (GHG) emissions are known contributors to global warming. However, integrating these RES into microgrids (MGs) can potentially give rise to numerous stability issues during operation. This research introduces a pioneering approach centered on the Nonlinear Autoregressive with Exogenous (NARX) Neural Network and grey box system identification for MG, aiming at predicting short-term stability during its operation. The effectiveness of the proposed technique is evaluated in a hypothetical case study involving a tied grid subjected to a three-phase fault. A static var compensator (DSTATCOM) is connected at the point of common coupling (PCC) on the distribution system's AC bus. Additionally, the method is scrutinized during the short-term transition to islanding mode operation of MG, incorporating a flywheel energy storage system (FESS). The FESS, recognized for its eco-friendly attributes, high energy density, and fast response, is strategically employed in this research. The FESS is connected to the DC bus of the DC/DC boost converter, effectively stabilizing the DC voltage level during the event. The developed prediction methodology was examined to enhance MG's stability, and the robustness was validated based on simulation using MATLAB software packages. The results are compared with traditional control strategies to validate the proposed method's effectiveness.