Van Kampen theorem for persistent fundamental group
Kararli temel grubu için Van Kampen teoremi
  1. Tez No: 572875
  2. Yazar: MEHMET ALİ BATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMETCİK PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kararlı homotopi ayrık nesnelerin veya noktasal veri bulutlarının (üzerinde bir metrik tanımlanmış noktalar kümesi) topolojik özelliklerini yakalamak ve anlamak için kullanılan en yeni cebirsel topoloji metotlarından biridir. Öte yandan, cebirsel topolojide, Van Kampen Teoremi bir uzayın temel grubunu temel grubu bilinen görece daha basit altuzaylarının yardımıyla belirlenmesini sağlayan iyi bir yöntemdir. Bu tezde, Van Kampen Teoremi'nin kararlı temel grubu içinde hala geçerli olduğunu ispatlayacağız. Son olarak, alt uzaylar arasındaki yakın değişimlerin, kararlılık dizilerinin karşılaştırmak için kullanılan bir yöntem, tüm uzaylar arasındaki yakın değişimlere neden olduğunu göstereceğiz.
Özet (Çeviri)
Persistent homotopy is one of the newest algebraic topology methods in order to understand and capture topological features of discrete objects or point data clouds (the set of points with metric defined on it). On the other hand, in algebraic topology, the Van Kampen Theorem is a great tool to determine fundamental group of complicated spaces in terms of simpler subspaces whose fundamental groups are already known. In this thesis, we show that Van Kampen Theorem is still valid for the persistent fundamental group. Finally, we show that interleavings, a way to compare persistences, among subspaces imply interleavings among total spaces.