Tekirdağ yöresi doğal meralarının vejetasyon yapısı ile bazı ekolojik özellikleri
  1. Tez No: 57288
  2. Yazar: TAHSİN CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Arastama, Tekirdağ'ın 32 km kuzeyinde bulunan Muratlı İlçesi, Arzulu Köyü mer' asında yürütülmüştür. Yaklaşık 600 ha büyüklüğe sahip olan arastama alanının deniz seviyesinden yüksekliği 120-170 m. arasında değişmektedir. Sahanın jeolojik yapısında Ergene formasyonuna ait birimler yayılış göstermektedir. Üst Miyosen yaşındaki birim, açık san-kahverengi süt ve killerden oluşmakta, bölgede kahverengi orman topraklan yer almaktadır. Arastama bölgesinin iklimi yan nemlidir. Arastama alanında 40 bitki türü tesbit edilmiştir. Mer' a vejetasyonu Braun-Blanquet (1964) metoduna göre çalışılmış ve bitki birliklerinin sintaksonomisi; alyans, takım ve sınıf seviyesinde verilerek, bu kategorilere ait karakter türler vejetasyon tablolarında belirtilmiştir. Arastama sahasından üç adet yeni bitki birliği ile yeni bir alyans tanımlanmıştır. Bu birlikler: 1) Lolio perenni-Phletum bertolonii ass. nov. 2) Prunello vulgari-Gastridietum ventricosii ass. nov. 3) Thymo zgoidi-Trifotietum subtenant ass. nov. Pruneüo vulgari-Gastridietum ventricosii birliğinde thymetosum striati ve thymetosum zygoidi alt birlikleri bulunmaktadır.n Arastama alanında tesbit edilen birliklerde Astragalo-Brometea ve Molinio-Arrhenatheretea sınıfının karakter türleri yüksek oranlarda bulunmaktadır. Yeni tanımlanan Chyrsopogo grylli-Trifolion campestri alyansı, bölgede daha geniş alanlarda araştırmalar yapılıncaya kadar, şimdilik fazla sayıda karakter türünü bulundurduğu Astragalo-Brometea sınıfına dahil edilmiştir. Arastama alanından toplanan bitki türlerinin floristik bölgeleri tayin edilmiştir. Vejetasyonu oluşturan türlerin önemli bir bölümünü % 42.5 oranla Euro-Siberian elementleri teşkil etmekte, Akdeniz elementleri % 27.5, İrano-Turanien elementleri % 10.0 ve geniş yayılışlı olan türler ise % 20.0 oranında yer almaktadırlar. Vejetasyonunun botanik kompozisyonunda Gramineae (% 40.0) ve Leguminosae (% 25.0 ) familyalarına ait türler çoğunlukla temsil edilmektedirler. Arastama bölgesi florasının biyolojik spektrumunu büyük oranda hemikriptofitler (% 47.5) ve terofitler (% 45.0) teşkil etmekte, kamefîtler (% 7.5) ise daha düşük oranda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY This research has been carried out on the pasture of Arzulu Village of Muratlı District; which is 32 km north of Tekirdağ. The area investgated is almost 600 ha. with an altitude of between 120-170 m. In the geological structure of the area, the units that belong to Ergene formation are common. The unit which is at the age of Top Miyosen is formed from light yellow- brown silts and clay. Major soil groups in the area are brown forest soils. The climate of the research area is semi-humid. Forty different plant species were determined in the investigated area. In order to investigate the vegetation of the area, Braun-Blanquet's (1964) method was used and plant associations were classified by the same method. The syntaxonomy of the plant associations was given at the alliance, order and class levels with their character species in the tables. In the investigated area, three new plant associations and a new allian ce were defined. The associations were as follows; 1) Lolio perenni-Phletum bertolonii ass. nov. 2) Prunetto vulgari-Gastridietum ventricosii ass. nov. 3) Thy mo zgoidi-Trifolietum subtenant ass. nov. In the Prunetto vulgari-Gastridietum ventricosii association there are thymetosum striati and thymetosum zygoidi sub associations.IV In the associations defined in the researc area, the characteristic species of the classes of Astragalo-Brometea and Molinio- Arrhenatheretea were encountered in large numbers. Chyrsopogo grylli- Trifotion campestri alliance at present (until more researche has been in large areas) has been included in to the Astragalo-Brometea class which contains alot of characteristic species. The floristic regions of the plants collected in the research area were determined. Of these species, 42.5 % was made up by Euro-Siberian elements, 27.5 % by Mediterranean elements, 10.0 % by Irano-Turanien and 20.0 % by Wide spred elements. In the botanical composition of the vegetation, species which belong to the families of Gramineae (40.0 %) and Leguminosae (25.0 %) were represented in majority. The biological spectrum of the regionial flora was made up of hemycryptophyte (47.5 %), therophyte (45.0 %) and chamaphyte (7.5 %).