Bulut bilişim tabanlı gerçek zamanlı yüz tanıma sistemi
Cloud computing based real time face recognition system
  1. Tez No: 572912
  2. Yazar: İSMAİL KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL MURAT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Biyometrik tanıma sistemlerinin alt dallarından biri olan yüz tanıma, görüntülerde yer alan kişilerin yüzlerinin tespiti ve bu kime ait olduğunu, matematiksel ve istatiksel yöntemlerle bulmayı amaçlayan bir araştırma alanıdır. İşlem adımları bakımından, parmak izi, ses, retina, el geometrisi gibi diğer biyometrik tanıma sistemlerine göre daha esnek ve kolay olmasından dolayı tercih noktasında bir adım öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, yüz tanıma sistemlerini oluşturan işlem basamakları tek tek incelenmiş ve yüz tanıma işlemi için kullanılan çeşitli yöntemlerden bahsedilmiştir. Arkasından farklı platformlarda çalışan yüz tanıma sistemlerini, çalışma hızı ve doğruluk ölçütlerine göre kıyaslayabilmek için bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama üzerinde çeşitli yüz figürlerine sahip görüntüler test edilerek bulgular değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda performans açısından en yüksek verim alınabilecek gerçek zamanlı bir yüz tanıma sistemi tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Face recognition, which is one of the sub-branches of biometric recognition systems, is a field of research aiming to detect the faces of the people in the images and to find out who these belong to by mathematical and statistical methods. In terms of processing steps, it is more flexible and easier than other biometric recognition systems such as fingerprint, voice, retina and hand geometry. In this thesis, the process steps that make up face recognition systems are examined one by one and various methods used for face recognition process are mentioned. Then an application has been developed to compare face recognition systems working on different platforms according to working speed and accuracy criteria. Images with various facial figures were tested on the application and the findings were evaluated. In line with the results obtained, a real-time face recognition system has been established which can obtain the highest efficiency in terms of performance.