Karayolu temel/alttemel zemin uygulama çalışmaları: Çorum/Merzifon ayrımı-Mecitözü-Amasya/Turhal ayrımı
Highway foundation/subbase soil applications: Çorum/Merzifon road junction -Mecitözü-Amasya/Turhal road junction
  1. Tez No: 572913
  2. Yazar: EREN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Yol yapımında en önemli etmenlerden birisi zemindir. Zeminin sağlamlık derecesine göre yol yapım çalışmaları şekillenmektedir. Bu tez çalışmasında, (Çorum-Merzifon) Ayr. -Mecitözü- (Amasya-Turhal) Ayr. 0+000-61+841,27 km arası bölünmüş yol yapımı işi dahilinde, Karayolu temel/alttemel zemin uygulama çalışmaları incelenmiştir. Zemin analizleri için Km: 23+600'de açılan araştırma çukurunda A-7-6 killi topraklara rastlanmıştır. Yedigöze-Sigma İnş. A.Ş. bünyesindeki laboratuvarda yapılan deneyler sonucunda, Karayolları Teknik Şartnamesi'ne (KTŞ) göre zayıf zeminler olduğu tespit edilmiştir. Güzergahın tamamına yakını zayıf olan zeminlere, taş dolgu (2,68 g/cm3, %19 aşınma), filtre (19-38 agrega) ve dona hassas olmayan nitelikte (Maksimum kuru birim ağırlık= 2,018-2,172 g/cm3, Optimum su muhtevası= %7,00-9,29) malzemeyle, kompaksiyon yöntemi kullanılarak iyileştirme yapılmıştır. Kum konisi deneyi sonucunda, Km: 11+500-23+600 arasında %98,4-100 sıkışma ile dolgu-terasman kotunda, Km: 17+280-19+600 arasında %98,0-99,8 sıkışma ile PMAT kotunda, Km: 17+280-19+600 arasında %100 sıkışma ile PMT kotunda, (Karayolları Teknik Şartnamesi'ne göre) elde edilen veriler neticesinde çalışmalar tamamlanarak, optimum zemin stabilizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in road construction is the ground. Road construction works are shaped according to the strength level of the ground. In this thesis, (Çorum-Merzifon) Ayr. -Mecitözü- (Amasya-Turhal) Road junction Within the scope of the divided road construction work between 0+000-61+841,27 km, Highway foundation/sub-base soil applications were examined. A-7-6 clay soils were found in the research pit opened at Km: 23+600 for soil analysis. Yedigöze-Sigma Co. Inc. As a result of the experiments carried out in the laboratory, it was found that there are weak soils according to the Technical Specifications of Highways. Stone fill (2.68 g / cm3, 19% wear), filter (19-38 aggregate) and non-frost sensitive (Maximum dry unit weight= 2,018-2,172 g/cm3, Optimum water content)= 7.00-9.29%) material was improved by compaction method. As a result of the sand cone test, the fill-terrage elevation with 98.4-100% compaction between Km: 11+500-23+600, the PMAT elevation with 98.0-99.8% compaction between Km: 17+280-19+600 , Km: 17+280-19 + 600% compaction with PMT elevation (according to the Technical Specifications of Highways), the studies were completed and optimum soil stabilization was achieved.