Cumhuriyet Dönemi Türk felsefe tarihi yazıcılığı ve sorunları
History of Turkish philosphy and problems in the Republican Period
- Tez No: 572935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın odaklandığı konu Cumhuriyet döneminde Türkiye'de Türk Felsefesi Tarihi çalışmalarının bir portresini çıkarmaktır. Türk Felsefesi Tarihi yazımının temelini teşkil edecek olan felsefe tarihçiliği birikimimiz incelenmiş ve buradan yola çıkarak Türk felsefesi tarihi araştırmaları incelenmiştir. Türk Felsefesi dendiğinde zihinlerde uyanan olgunun ne olduğu üzerinden giderek Türk Felsefesi tanımının sorgulanması ve Türkiye'de Türk Felsefesi Tarihi çalışmalarının zorlukları, sorunları ve izlenen yollara dikkat çekilmek istenmiştir. 19.yüzyılın başlarından itibaren Osmanlı Devleti'nin son dönemlerindeki ve Cumhuriyet'in ilanı ile birlikte toplumda ve aydınlarda meydana gelen değişimlerin felsefeye yansımaları incelenerek, Türk Felsefesi Tarihi çalışmalarının bugünkü durumu hakkında bilgi edinilmeye çalışma hususunda temellendirme yapılmıştır. Bu alanda Batı'nın etkisi ve bu etkiye dayalı yayınların niteliği hakkında bilgiler verilerek felsefe yayıncılığımız tarihçilik ekseninde incelemeye alınmıştır. Türkiye'de kültürel birikimin felsefe ile olan yönünün ortaya konmasının zamanının geldiği dayanağıyla yola çıkan çalışmaya Türk Felsefesi Tarihi çalışmalarına yeni bir yön vermek ve artık sonuç almak amacıyla yaklaşılmıştır. Özellikle 1980 yılından sonraki çalışmaların ve felsefe akademisyenlerinin bu konu üzerinde daha fazla durmasıyla birlikte, sonuç alınabilecek bir ortamın oluştuğu görülmektedir. Türk felsefe uzmanlarına düşen görev ise bu noktada bu çalışmaya odaklanmak ve yararlanılabilecek kaynaklar ortaya koymak olacaktır. Bir ulusun felsefe ile arasında mesafe olması, gerçeklikten uzaklaşmış bir toplum görüntüsü ortaya çıkaracağından, Türkler ile felsefe arasındaki ilişkinin ortaya konması açısından Türk Felsefesi tarihi çalışmaları oldukça önemli bir noktadadır. Felsefe ile olan ilişki eğer yok ise bunu kuracak olmak yine Türk felsefe uzmanlarının görevidir. Çalışma bu noktada bir tespit yapmak, ayrıca başka tespitler yapılmasına da olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra The focus of the work is to draw a portrait of Turkish Philosophical History studies in Turkey during the Republican era. The history of philosophy historiography, which will constitute the basis of the History of Turkish Philosophy, has been studied and the history of Turkish philosophy has been investigated. It is desired to draw attention to the difficulties of the study of Turkish Philosophy in Turkey and the difficulties, problems and the wrong ways that are followed. Reflections on the philosophical reflections of the recent changes of the Ottoman Empire and the Republic of Turkey in the society and intellectuals since the beginning of the 19th century have been examined and the basis for the study of obtaining information about the present state of Turkish Philosophical History studies has been settled. In this area, information about the influence of the West and the nature of these influential publications is given and examined in the context of historiography of our philosophy publishing. Turkish philosophical history has been approached to give a new direction to the study and to get a result for the study which is based on the time when the time of the cultural accumulation in Turkey is revealed with the time of revealing the direction of the philosophy. Especially, thanks to after 1980's work and philosophy academicians are more interested in this issue, it seems that there is an environment where results can be obtained. The task for Turkish philosophical experts will be to focus on this work and to reveal the resources that can be utilized. Since the distance between a nation and philosophy will bring out a view of a society that has been distanced from reality, studies on the history of Turkish Philosophy are very important in terms of revealing the relationship between Turks and philosophy. If there is no relationship with philosophy, it is again the task of Turkish philosophical experts to do so. The study makes it possible to make a determination at this point and also to make other determinations.doldurulacaktır.