Cumhuriyet Dönemi Türk düşüncesinde iki ahlâk görüşü: Aşk ahlâkı ve isyan ahlâkı
Two moral views in the republican period in Turkish thought: Morality of love and morality of revolt
- Tez No: 628394
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızın konusu ve amacı, Türk düşünce tarihi içerisinde Cumhuriyet döneminde geliştirilen iki önemli ahlâk anlayışı olan, Aşk Ahlâkı ve İsyan Ahlâkı görüşlerini ortaya koymaktır. Konunun bütünlüğünü sağlamak amacıyla öncelikle felsefe tarihinde öne çıkan çeşitli ahlâk görüşlerine değindikten sonra çalışmamızın asıl konusunu oluşturan Aşk Ahlâkı ve İsyan Ahlâkı görüşlerine yer verilmektedir. Çalışmamızda, ahlâkın zorunluluğunu ve söz konusu iki ahlâk görüşünün kaynakları, diğer disiplinlerle ilişkileri ve amaçlarının ne olduğu belirlenmiştir. Kökleri Türk-İslâm düşünce geleneğine dayanan bu ahlâk görüşleri, felsefî, bilimsel bağlamda ele alınmakta ve esasında dayandıkları temel dolayısıyla aralarında çok da fark bulunmadığı ortaya konulmaktadır. Özellikle“aşk”ve“isyan”kavramları üzerinde durularak, ikisinin de ahlâkî kavramlar olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject and aim of this paper are to reveal the two significant moral sentiments developed in the Republican period within the history of Turkish thought; the Morality of Love, and the Morality of Revolt. In order to ensure the integrity of the subject, first of all, various moral views that are prominent in the history of philosophy, and then, the Morality of Love, and the Morality of Revolt, which constitute the main subject of the paper, are mentioned. In this paper, the obligation of morality and the sources of these two moral sentiments, their relations with other disciplines and their aims were determined. These moral sentiments, which are rooted in the tradition of Turkish-Islamic thought, are discussed in a philosophical and scientific context and it is revealed that there is not much difference between them due to the basis on which they are based. In particular, the notions of“love”and 'revolt' are stated and it is emphasized that they are both moral notions.