Gümüş nanopartikülleri ile tuzlarının deniz kestanesi embriyonik gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of silver nanoparticles and salts on the embronic development of sea urchin
  1. Tez No: 572938
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ÖZÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KOÇBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda gündemde olan nanopartiküller sağlık, otomotiv, gıda, giyim, tekstil, elektronik ve kozmetik gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Nanopartiküller dünyada birçok ülke büyük bütçelerle ve kalkınma planlarına alarak desteklediği konuların başında gelmektedir. Gümüş ve gümüş nanopartikülleri geçmişten günümüze farklı alanlarda özellikle sağlık ve askeri alanda çok fazla kullanılmaktadır. Üretilen nanopartiküllerin çevreye olan etkileri araştırılmamaktadır. Gümüş nanopartiküllerinin çevredeki etkileri yeni araştırılmaya başlanmıştır. Gümüş iyonlarının, gümüş nanopartiküllerden Arbacia lixula embriyolarına göre daha toksik olduğunu ifade edildi. A. lixula' da (18 ° C'de 72 saat inkübasyon) EC50 değerleri iyonik gümüş için 42.5 μg/L,
Özet (Çeviri)
Nanoparticles, which are on the agenda in recent years, are used in many different fields such as health, automotive, food, clothing, textile, electronics and cosmetics. Many countries in the world are one of the main topics that they support by taking large budgets and development plans on nanoparticles. Silver and silver nanoparticles are widely used in different fields from past to present, especially in health and military fields. The environmental effects of the produced nanoparticles are not investigated. The environmental effects of silver nanoparticles have just started to be investigated. We reported that silver ions are more toxic than silver nanoparticles to Arbacia lixula embryos. EC50 were 42,5 μg/L for ionic silver, 1958,8 μg/L for