Antik Kaynaklarda Mysia Bölgesi
Mysia region in Ancient Sources
- Tez No: 572939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
“Antik Kaynaklarda Mysia Bölgesi”konulu tez çalışmamız, doğuda Bithynia, batıda Ege denizi ve güneyde Lydia ile Marmara denizi arasında yer alan ve Mysia olarak adlandırılan coğrafi alanı kapsamaktadır. Bölgemiz ile ilgilendiren ve antik kaynaklarda yer alan metinler titizlikle taranarak çıkarılmış ve ait oldukları konu başlıklarına göre kronolojik bir sıra ile düzenlenerek herhangi bir yorum yapılmaksızın dilimize aktarılmıştır. Bu tez çalışmasında asıl hedefimiz Mysia olarak adlandırılan bölgenin şehirlerini, dağlarını, nehirlerini, siyasi, kültürel olaylarını ve bitki örtüsünü incelemekti. Eskiçağ tarihinin önemli bir alanın teşkil eden Mysia hakkındaki bilgilerin derlenmesi ile oluşan bu tez ile birlikte bölge tarihi hakkındaki potansiyel bilgiler dilimize aktarılarak araştırmacılara bir kolaylık sağlanmış ve bu alanda küçük bir boşluk doldurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis about“Mysia region in Ancient Sources”includes the region called Mysia which is situated in Bithynia on east,in the Ege Sea on westm and in Lydia on South and The Marmara sea.Texts which are about this region and stated in ancient sources arer studied and scanned particularly.They are arrenged in an chronologic order accarding to their topic titles and written in our language without any comments on it. Our essential aim in this thesis is to study on the citiemountains,rivers,politicial and cultural events and vegetation of the Mysia region. Thanks to this thesis,by compiling information about Mysia which placed in a very imporatnt area in ancient times,the potential information about the history of this region is translated.And this provides facilities for the researcherand a small balnk wanted to be filled.