Kardiyak etyoloji dışlanan akut ınme hastalarında ekg değişiklikleri ve prognoza etkisi
- Tez No: 572947
- Danışmanlar: UZMAN YAŞAR ZORLU, UZMAN YILDIZ ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akut iskemik inmede EKG ve kardiyak enzim değişiklikleri olduğu bilinmekle birlikte mekanizması kesinleşmiş değildir. Çalışmadaki amacımız akut iskemik inmedeki EKG ve kardiyak enzim değişikliklerini incelemek, bu değişikliklerin inme lokalizasyonu ve enfarkt hacmi ile ilişkisi ve inme prognozu üzerine etkilerini incelemektir. Ocak 2012 - Ekim 2016 tarihleri arasında 241 akut iskemik inmeli hasta çalışmaya alındı. Başvuru anında EKG'leri çekildi. CK-MB ve TnI ölçümleri yapıldı. Difüzyon MRG ile enfarkt hacimleri hesaplandı. Başvuru ve taburculuk inme şiddeti NIHSS kullanılarak ölçüldü. Hastaların %66'sının EKG'lerinde Minnesota koduna göre bir veya birden fazla patolojik bulgu saptandı. En sık EKG anormallikleri; QTc uzaması (%31), ST depresyonu (%24), QRS uzaması (%7) ve PR uzaması (%4) olarak bulundu. Sağ hemisfer enfarktı olanlarda sola gore, büyük arter aterosklerozu ve kardiyoembolik kaynaklı inmelerde laküner inmelere daha fazla QTc uzaması saptandı. Çalışmamızda TnI düzeyleri 199 hastada normal (0.06 ng/ml) olarak bulundu. Troponin yüksekliği bulduğumuz hasta oranı %17 olup sağ hemisferik inmeli hastalarda sol hemisferik inmelere göre daha yüksek TnI değerleri ölçüldü. Özellikle serebellar enfarktlı hastalarda TnI yüksekliği dikkat çekici bulundu. İnme şiddeti yüksek olan hastalarda (NIHSS>15) özürlülük anlamlı şekilde yüksek idi. Ölen hastalarda inme şiddetinin yüksek, EKG değişikliklerinin fazla olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Although acute ischemic stroke is known to have ECG and cardiac enzyme changes, it's mechanism has not been established. Our aim in this study is to determine ECG and cardiac enzyme changes in acute ischemic stroke and to show association between these changes and stroke localization, infarct volume and stroke prognosis. Between January 2012 and October 2016, 241 acute ischemic stroke patients were enrolled. At the time of first exam, ECGs were withdrawn. CK-MB and TnI measurements were performed. İnfarct volumes were calculated by diffusion MRI. NIHSS score was used for application and discharge stroke severity. One or more pathologic findings were detected according to Minnesota code in ECG of 66% of patients. The most common ECG abnormalities are; QTc extension (31%), ST depression (24%), QRS extension (7%) and PR extension (4%) were found. More QTc prolongation detected in right hemisphere infarction against left and in greater arterial atherosclerosis and cardioembolic strokes against lacunar infarcts. In our study, TnI levels were normal ( 0.06 ng / mL) in 42 patients. The rate of patients with troponin elevation was 17% and higher TnI values were measured in patients with right hemispheric stroke compared with left hemispheric stroke. Especially in patients with cerebellar infarction TnI elevation was remarkable. Disability was significantly higher in patients with high stroke severity (NIHSS> 15). It was determined that stroke severity was high and abnormal ECG changes were excessive in the patients who died. Acute ischemic stroke with appropriate follow-up treatment for secondary cardiac arrest, as well as cardiac monitorization with neurological status, seems to be an appropriate method for preventing poor prognosis.