Yalova ilinde farklı arazi kullanım alanlarının toprak özellikleri
Soil properties of different land use areas in Yalova province
  1. Tez No: 572990
  2. Yazar: MUHARREM KUTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM CANBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Arazi kullanımı, doğal dengenin sürdürülebilirliği açısından önemli olup, toprağın özelliklerini ve çevreyle olan fonksiyonlarını etkiler. Bu araştırmanın amacı, Yalova İlinde farklı arazi kullanımı altındaki toprakların özelliklerini değerlendirmektir. Araştırma, Yalova ilinde mera, tarla ve bahçe olarak değerlendirilen üç farklı arazi kullanım alanında iki farklı derinlikten (0-20 cm ve 20-40 cm) alınan toprak örnekleri üzerinde yürütülmüştür. Toprak örnekleri üzerinde bazı fiziksel ve kimyasal pedolojik özellikler belirlenmiştir. Araştırma konusu arazi kullanım alanlarıda iki farklı derinlikten örneklenen toprakların belirlenen özellikleri üzerinde yapılan varyans analizine göre, kil ve kum içerikleri, organik madde, toprak reaksiyonu (pH), kireç, elektriksel iletkenlik, katyon değişim kapasitesi, kütle yoğunluğu, doygun hidrolik iletkenlik, agregat stabilitesi değerleri; arazi kullanımı, alınan örnekler ve örnekleme derinliği bakımından farklı bulunmuştur. Tarla kapasitesi; bitki örtüsü ve alınan örnekler bakımından farklı, örnekleme derinliği bakımından farksız bulunmuştur. Devamlı solma noktası ise her üç varyans kaynağı bakımından da farklı bulunmuştur. Mikro besin elementlerinden demir, bakır, mangan, çinko ve bor içerikleri, varyans kaynakları bakımından farklıdır. Araştırma konusu toprakların demir içeriği az ve orta, mangan içeriği çok az ve az, bakır ve çinko içeriği yeterli sınıfında yer almıştır. Örneklerin bor içeriğinin, çok az düzeyde olduğu belirlenmiştir. Arazi kullanımı yanında toprak yönetimi de toprakların mevcut ekolojik fonksiyonlarının ve verimlilik durumlarının korunması veya iyileştirilmesinde önemli olup, dinamik toprak özelliklerinin izlenmesi ve yapıcı müdehalelerin uygulanması sürdürülebilirlik için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Land use is important for the sustainability of the natural balance and affects the properties of the soil and its functions with the environment. The aim of this research is to evaluate the properties of soils under different land use in Yalova. The research was carried out on soil samples taken from two different depths (0-20 cm and 20-40 cm) in three different land use areas which were evaluated as grassland, arable field and orchard in Yalova province. Some physical and chemical pedological properties were determined on soil samples. According to the analysis of variance on the determined properties of soils sampled from two different depths in the land use areas, clay and sand contents, organic matter, soil reaction (pH), lime, electrical conductivity, cation exchange capacity, bulk density, saturated hydraulic conductivity, aggregate stability values; land use, samples and sampling depth were found to be different. Field capacity; the land use and the samples were different and the sampling depth was not different. Permanent wilting point was found to be different in terms of all three variance sources. Iron, copper, manganese, zinc and boron contents from micro nutrients are different in terms of sources of variance. The iron content of the research soils is low and medium, manganese content is very low and low, copper and zinc contents are in sufficient class. The boron content of the samples was determined to be very low. Land use as well as soil management are important in maintaining or improving the existing ecological functions and fertility of soils, and monitoring of dynamic soil properties and implementation of improving interventions are essential for sustainability.