Sosyal bilgiler öğretiminde çalışma kitapları kullanımına dair öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi: Afyonkarahisar ili örneği
Student opinions on the use of social studies workbooks
  1. Tez No: 572994
  2. Yazar: NEFİSE DURGUT ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ORTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Sosyal Bilgiler öğretiminde çalışma kitaplarının öğrencilere somut yaşantılar sağlayarak, ders öğretimini etkili şekilde gerçekleştirmek için ders içerisinde kullanılan sosyal bilgiler çalışma kitapları hakkındaki öğrenci görüşlerinin incelenmesidir. Bu bağlamda 2017 yılı Mart ve Nisan aylarını kapsayacak şekilde Afyonkarahisar İli Merkez İlçesinde bulunan Şemsettin Karahisari Ortaokulu, Kadınana Ortaokulu, Hamidiye Ortaokulu, Mecidiye İmam Hatip Ortaokulu, Çayırbağ Ortaokulu, Erenler Ortaokulu, Şehit Sami Çiftçi Ortaokulu 6. ve 7. sınıfta öğrenim gören öğrenciler örneklem olarak seçilmiştir. Araştırmaya toplam 731 öğrenci katılmıştır. Bunlardan 367 si altıncı sınıf öğrencisi, 364 ü yedinci sınıf öğrencisidir. Burada öğrencilerden veriler toplanırken daha önceden oluşturulmuş sınıf seviyelerine uygun likert tipi anket kullanılmıştır. Öğrencilerden alınan anket sonuçlarının incelenmesi ile birlikte öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersini daha fazla görsel, işitsel öğelerle işlemek istedikleri ve daha fazla alan gezileri ile birlikte Sosyal Bilgiler Çalışma kitaplarının bu alanlarda gözleme dayalı sorulardan oluşması ve çalışma kitaplarının aktif öğrenmelerde kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çok fazla görsel ve işitsel öğeye ihtiyaç duyulan Sosyal Bilgiler derslerinde çalışma kitaplarında gözleme dayalı alan gezileri ile birlikte öğrencinin aktif olduğu etkinliklere daha fazla yer vererek öğrencileri bilgiyi yapılandırabileceği alanlar oluşturulmalıdır. Böylece kalıcı öğrenmeler artırılabilir ve öğrencilerin düzeylerine göre kendi öğrenme stillerini oluşturabilecekleri ortamların oluşmasına katkıda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the views of students about the social studies workbooks used in the course to provide effective teaching of social studies by providing concrete experiences to the students. In this context, Şemsettin Karahisari Secondary School, Kadınana Secondary School, Hamidiye Secondary School, Mecidiye İmam Hatip Secondary School, Çayırbağ Secondary School, Erenler Secondary School, Şehit Sami Çiftçi Secondary School and Şehit Sami Çiftçi Secondary School in the 6th and 7th graders in the 6th and 7th grades were included in this study. as selected. A total of 731 students participated in the study. Of these, 367 were sixth graders and 364 were seventh graders. Here, a Likert-type questionnaire was used to collect data from the students. After examining the survey results of the students, it was concluded that the students wanted to study the Social Studies course with more visual and auditory elements, and with more field trips, the Social Studies Workbooks should consist of observation based questions in these fields and the workbooks should be used in active learning. In the Social Studies courses, where a lot of visual and auditory elements are needed, observation areas should be included in the workbooks, and areas where the student can be more active should be created by giving more space to the activities in which the student is active. Thus, permanent learning can be increased and contributed to the formation of environments where students can create their own learning styles according to their level.