Üç temel termolüminesans model – eşitliklerin türetilmesi ve simülasyonları
Three basic thermoluminescence models - derivation of equations and simulations
- Tez No: 573010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Termolüminesans (TL) olay, termodinamik denge durumunda bulunan sistemin, bir dış enerji kaynağından enerji soğurması ve ısı enerjisi yardımıyla fazla enerjisini yayınlaması olarak tanımlanabilir. Burada uyarılmaya neden olan dış enerji kaynağı iyonlaştırıcı radyasyondur. Bu çalışmada TL olayı açıklamakta kullanılan üç temel modelin (birinci mertebeden, ikinci mertebeden ve genel mertebeden kinetik modeller ) temel denklemleri türetilmiş ve Mathematica 8.0 bilgisayar programı ile simülasyonları yapılmıştır. Literatürde TL modellerin türetilmesine yönelik çalışmalar bulunmakla birlikte, temel modellerin detaylı bir şekilde incelendiği bir kaynak bulunmamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, temel TL modellerin matematiksel eşitlikleri başlangıçtaki varsayımlardan hareketle türetilmiştir. Son olarak elde edilen eşitliklerin sayısal çözümleri yapılmıştır
Özet (Çeviri)
The thermoluminescence phenomenon is that the system in the state of thermodynamic equilibrium absorbs energy from an external energy source and emits excess energy with the help of heat energy. Here, the external energy source that causes excitation is ionizing radiation. In this M. Sc. thesis, the basic equations of three fundamental models (first, second order and general order kinetic models) used to explain the thermoluminescence event are derived and simulated with Mathematica 8.0 computer program. Although, there are studies on the derivation of thermoluminescence models in the literature, there is no publication to examine the basic models in detail. In the scope of the thesis, mathematical equations of basic thermoluminescence models are derived from the initial assumptions and finally, numerical solutions of the equations are perfomed