STEM uygulamalarının 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, problem çözme becerilerine ve STEM 'e karşı tutumlarına etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effects of STEM applications on academic achievement, problem solvi̇ng ski̇lls and attitudes towards STEM of 6th grade students
  1. Tez No: 573011
  2. Yazar: MÜZDELİFE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 6. sınıf Fen Bilimleri dersine entegre edilmiş STEM uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına, problem çözme becerilerine, STEM'e karşı tutumlarına, FeTeMM alanlarına yönelik ilgi düzeylerine etkisini tespit etmektir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 6. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Uygulama 8 haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Çalışma sürecinde deney ve kontrol grubu öğrencilerine ön test-son test olarak Akademik Başarı Testi ile STEM'e Karşı Tutum Ölçeği, FeTeMM Alanlarına Yönelik İlgi Ölçeği, Problem Çözme Envanteri uygulanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin STEM etkinliklerine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS paket programından, nitel verilerin analizinde betimsel ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma sonucunda STEM uygulamalarının yapıldığı deney grubu öğrencilerinin, yapılandırmacı yaklaşımın uygulandığı kontrol grubu öğrencilerine göre Akademik Başarı Testi puanlarının daha yüksek çıktığı ve aradaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Bunun yanında Problem Çözme Envanteri, STEM'e Karşı Tutum Ölçeği, FeTeMM Alanlarına Yönelik İlgi Ölçeği son test puanları karşılaştırıldığında deney ve kontrol grubu arasında anlamlı farkın olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel verilerinin analizi sonucunda, öğrencilerin çoğunluğu STEM uygulamalarından çok keyif aldıklarını, STEM uygulamaları ile dersin daha eğlenceli ve zevkli hale geldiğini, vaktin çok hızlı geçtiğini, etkinliklerin bütün öğrencilerin ilgisini çektiğini belirtmişlerdir. Öğrenciler mühendisliğin ve teknolojinin fen ve matematik alanları ile birleştirilmesinin zor olduğunu, mühendislik alanının iyi anlaşılabilmesi için sayısal derslerde başarılı olmak gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of STEM applications integrated to the 6th grade Science course on the academic achievement, problem solving skills, attitudes towards STEM, and interest levels of STEM courses. Mixed research method was used in the study. The study group of this study consisted of 6th grade students studying in a secondary school in 2018-2019 academic year. The application was carried out over a period of 8 weeks. Experimental and control group students were subjected to Academic Achievement Test and Attitude Scale against STEM, Interest Scale for STEM, Areas of Problem Solving Inventory as pre-test and post-test. In addition, semi-structured interview form was used to determine the views of experimental group students about STEM activities. In the analysis of quantitative data obtained from the study, SPSS package program was used and descriptive and content analysis were used in the analysis of qualitative data. Parametric tests were used to analyze the quantitative data. As a result of the research, it was seen that the experimental achievement students who had STEM applications had higher academic achievement test scores than the control group students using the constructivist approach and the difference was significant. In addition, when the scores of Problem Solving Inventory, Attitude Towards STEM, and Interest Test for STEM Areas were compared, it was found that there was a significant difference between the experimental and control groups. As a result of the analysis of the qualitative data of the research, the majority of students stated that they enjoyed STEM applications very much, that the course became more fun and enjoyable with STEM applications, that the time passed very quickly and that the activities attracted the attention of all students. The students stated that it is difficult to combine engineering and technology with science and mathematics, and that it is necessary to be successful in numerical courses in order to understand engineering field well.