Tarım makinaları için çok eklemli güç aktarma sisteminin geliştirilmesi
Development of multi-job power transfer system for agricultural machinery
- Tez No: 573069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, farklı arazi yüzey şekillerine ve yapılacak tarımsal faaliyetin amacına göre tarımda işçi sağlığı ve iş güvenliği kuralları da göz önüne alınarak performansını sürekli ve yüksek seviyede tutacak çok eklemli bir güç aktarma sistemi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada herhangi bir tarım makinesinin yanı sıra uygun aparat takılıp (ot biçme aparatı, toprak burgu aparatı, testere aparatı vb.) istenilen işleri yapabilecektir. Aynı zamanda aletin üzerine farklı çaplarda monte edilecek olan kasnaklar tasarlanmıştır. Farklı çaplarda monte edilen kasnaklar ile istenilen güçte ve torkta iş elde etme olanağı sağlanmıştır. Bu şekilde istediğimiz işe göre güç kullanma olanağı olabilmektedir. Yapılan bu çalışmada, traktörün arka milinden alınan 540 d/dk'lik dönme kuvveti 3 eklem üzerinden aktarılarak en uçtaki bağlantı miline aktarılmıştır. Ayrıca, 3 eklemin hareketi her bir uzuvun içinde yer alan hidrolik motor ve bağlı dişli/zincir-kasnak mekanizmalarının birbiriyle uyumlu hareketi ile istenilen konuma göre hassasiyetle elde edilmiştir. Uzuv hareketinin kontrolü hidrolik motor ile elde edildiği için hidrolik motora giren hidrolik akışkanın kollu kumanda devresiyle kontrolü bu hareketin hassasiyetle gerçekleşmesini sağlamıştır. Dolayısıyla hem fazla güç kullanarak ekipmanın zorlanarak kırılması veya az güç kullanarak istenilen verimin elde edilememesi ihtimalini en aza indirgemiş oluyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a multi articulated power transmission system which will keep its performance continuously and at a high level by considering the occupational health and safety rules in agriculture according to the different land surface shapes and the purpose of the agricultural activity. In this study, besides any agricultural machine, suitable apparatus (grass mowing apparatus, soil auger apparatus, saw apparatus etc.) will be able to perform the desired works. At the same time, pulleys are designed to be mounted on the tool with different diameters. With the pulleys mounted in different diameters, it is possible to obtain work at desired power and torque. In this way, it is possible to use force according to the job we want. In this study, 540 rpm rotation force taken from the rear shaft of the tractor was transferred to the end link shaft by 3 joints. In addition, the movement of the 3 joints has been obtained with the precision of the desired position by the harmonious movement of the hydraulic motor and the connected gear / chain-pulley mechanisms in each limb. Since the control of the limb movement is achieved by the hydraulic motor, the control of the hydraulic fluid entering the hydraulic motor by the lever control circuit has enabled this movement to be realized with precision. Therefore, we minimize the possibility that the equipment will be forced forcibly by using too much force or that the desired efficiency cannot be achieved by using less force.