مستجدات نقل الأعضاء من منظور الفقه الإسلامي
Organ naklindeki yeni gelişmelerin İslam Hukukuna göre değerlendirilmesi
- Tez No: 573070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sağlık sektöründeki büyük gelişmeler ister istemez dini alanı da etkilemektedir. Cerrahi operasyon ve türü ne olursa olsun organ nakli gerektiren çağdaş hastalıklar konusunda yapılan araştırmalar da bu gelişmelerden bir tanesidir. Bu araştırmada bu yeni gelişmelerin dini hükümleri tespit edilmeye çalışmıştır. Çünkü“Tedavi olmaya bakınız Ey Allah'ın kulları! Zira Allah, yaşlılık dışında verdiği her bir hastalığın şifasını da yaratmıştır”manasındaki hadis, gerek tıbbî gerek alternatif tıp gerekse de cerrahi ameliyatlarla her yolu deneyerek tedavi olmanın gerekliliğini ifade etmektedir. Bu durum organ nakli konusundaki yeni keşiflerin de, İslam hukuku perspektifinden değerlendirilmesini gerektirmektedir. Organı alınacak kişinin ölüm vaktinin belirlenmesi, beyin ölümü ve organ naklini hesaba katarak insanın yaşam ünitesinden çıkarılması gibi meselelerin dini boyutları açıklanmıştır. Araştırmada, İslam hukukuna göre organ nakli konusunda yeni ortaya çıkan“domuzdan organ nakli, rahim ve sperm nakilleri, taşıyıcı annelik, nakli caiz olan ve olmayan organlar gibi hususlar ele alınarak bu konuda ortaya atılan görüşlerden tercihe şayan olanlar”ın tespiti yapılmıştır. İslam hukuku ve tıp arasında bir mukayese yapılarak çağdaş tıp anlayışının dini alt yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca şeri hükümleri istinbat etmek için tıbbi gelişmelerin ve kullanılan mekanizmaların İslam hukuku perspektifinden değerlendirilmesi de araştırmanın konuları arasındadır. Makâsıd maksatlı içtihadın çağdaş meselelerin çözümündeki önemi, bunların organ nakli alanında kaydedilen gelişmelere tatbik edilmesi ve şeri hukuk nazarından bunların kabulü, reddi veya belli şartlar getirilmesi gibi hususlardan da istifade edilerek, ölü veya canlı insandan veya helal olana ve olmayan hayvanlardan organ nakli konusunda İslam hukukuna göre değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Major developments in the health sector inevitably affect the religious sphere. Research on contemporary diseases requiring organ transplantation, regardless of surgical operation and type, is one of these developments. In this research, the religious provisions of these new developments havebeen tried to be determined. Get Treatment! Allah has created the healing of every disease he gives except for old age. This hadith that it is necessary to be treated by both medical and alternative medicine as well as surgical surgeries. This necessitates the evaluation of new discoveries in organ transplantation from the perspective of Islamic law. The religious aspects of such issues as determining the time of death of the person to beorganized, brain death and removal of the person from the living unit taking into account organ transplantation are explained. In the study, the newly emerged“organ transplant from pig, uterine and sperm transplantation, surrogate mother, transplantable and non-transplantable organs”were discussed in accordance with Islamic law and those who preferred to the opinions put forward on this subject were determined. According to Islamic law on organ transplantation from dead or living human or halal and non-halal animals, taking into account the importance of ijtihad purposeful case-law in the solution of contemporary issues, their application to developments in the field of organ transplants and the adoption, rejection or certain conditions of the Islamic law were made.