Chaetopelma olivaceum (C.L. Koch 1841) (Araneae: Theraphosidae) türünün kitin yapısının karakterizasyonu
Characterization of chitin structure from Chaetopelma olivaceum (C.L. Koch 1841) (Araneae: Theraphosidae)
- Tez No: 573106
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Mevcut çalışmada, Chaetopelma olivaceum'dan kitin izole edilerek FTIR, SEM, TGA ve XRD cihazları kullanılarak kitin karakterize edilmiştir. Elde edilen kitinin TGA değerlerine göre termal kararlılığının yüksek olduğu, XRD değerine göre Crl değerinin %70,1 olduğu, FTIR analizi sonucuna göre kitinin alfa formunda olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kitinin yüzey morfolojisi SEM ile incelendiğinde porlar içeren iç içe geçmiş karmaşık liflerden oluştuğu görülmüştür. Tüm bu fizikokimyasal özelliklerden dolayı daha önce çalışılmamış olan bu örümcek türünün alternatif bir kitin kaynağı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, chitin was isolated from Chaetopelma olivaceum and characterized by using FTIR, SEM, TGA and XRD devices. It was observed that the thermal stability of the obtained kit according to the TGA values are high, the Cr1 value according to XRD value is 70.1%, and the kit is in alpha form according to FTIR analysis. In addition, when the surface morphology of the kit was examined by SEM, it was seen that it consisted of intertwined complex fibers containing pores. Because of all these physicochemical properties, this spider species, which has not been studied before, may be the source of an alternative chitin.