Afyonkarahisar Sinanpaşa ovasının yeraltı suyu modellemesi
Groundwater modelling of Afyonkarahisar Sinanpasa plain
- Tez No: 573107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KİLİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Afyonkarahisar Sinanpaşa Havzasının yapısal jeoloji ve hidrojeolojisi, hidrolojisi, stratigrafisi incelenmiş, Sinanpaşa Havzasındaki yeraltı suyu akım modeli 2014 yılı mayıs ayı için gerçekleştirilmiştir. Hidroloji bölümünde, çalışma alanında bulunan su kaynakları da incelenmiştir. Bu birimlerde tanım, dağılımı, litolojik özellikleri anlatılmıştır. Yapısal jeoloji kısmında, tektonik olaylar sonucunda oluşan faylardan ve kıvrımlardan bahsedilmiştir. Hidroloji bölümünde ise yağış, buharlaşma ve akış parametrelerine bağlı olarak Sinanpaşa Havzasındaki yeraltı suyu akım modeli üç boyutlu olarak oluşturulmuş ve çalışma alanının su bütçesi hesaplanmıştır. Hidrojeoloji bölümünde, su noktalarına ait özellikler belirtilmiştir. Çalışma alanında yer alan akiferin hidrojeolojik parametreleri ve yeraltı suyu dinamiği incelenmiştir. Yeraltı suyu akım modellemesi bölümünde hidroloji ve hidrojeoloji bölümünde elde edilen veriler kullanılarak çalışma alanının yeraltı suyu akım ilişkisi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural geology and hydrogeology, hydrology, stratigraphy of Afyonkarahisar Sinanpaşa Basin were investigated and groundwater flow model in Sinanpaşa Basin was carried out for May 2014. In the hydrology department, water resources in the study area were also examined. The definition, distribution and lithological features of these units are explained. In the structural geology section, faults and folds formed as a result of tectonic events are mentioned. In the hydrology department, groundwater flow model in Sinanpaşa Basin was formed in three dimensions depending on rainfall, evaporation and flow parameters and the water budget of the study area was calculated. In the Hydrogeology section, the properties of the water points are indicated. Hydrogeological parameters and groundwater dynamics of the aquifer in the study area were investigated. The groundwater flow relationship of the study area was revealed by using the data obtained from the hydrology and hydrogeology section of the groundwater flow modelling section.