Integration of variable renewable energy to the national power grid
Çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarının ulusal enerji sistemine entegrasyonu
- Tez No: 573115
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY SIDKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiye enerji ihtiyacını karşılamaya çalışan, gelişmekte olan birçok devletten biridir. Ekonomiyi sağlam tutmak ve aynı zamanda enerji ihtiyacını karşılamak karar alıcılar için hiçbir zaman kolay bir görev olmamıştır. Bunların haricinde iklim değişikliği de göz önünde bulundurulması gereken başka bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Fosil yakıt kullanımına dayalı enerji üretiminden doğan sera gazı ve çevre kirletici gazlar iklim değişikliğine sebebiyet vermiştir. Zaten tükenmekte olan ve az bulunan fosil yakıtların bitmeye başlaması da bir başka sorundur. Rüzgar, güneş, hidroelektrik ve biokütle gibi yenilenebilir enerji kaynakları bahsedilen iki sorun için de bir çözümdür. Teknolojik gelişmelerle birlikte geleneksel yöntemlerle enerji üretmenin ve tüketmenin görünmeyen maliyetlerinin hesaplanması artık mümkündür. Yeni yöntemler yenilenebilir enerjinin fosil yakıtlara göre çok daha ucuz bir seçenek haline gelmesine olanak sağlamıştır. Türkiye son birkaç yılda yenilenebilir enerjiye yatırım yapmıştır. Bu yatırımlar ülkenin enerji dengesi için yararlılığını kanıtlamıştır. Bundan sonraki adım ise bu kaynakların ulusal enerji sistemine efektif bir şekilde entegrasyonunu sağlamaktır. Bu araştırma günümüz Türkiye'sinin enerji durumunu analiz eder ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak Türkiye'nin 2030 yılındaki enerji ihtiyacını karşılamak üzere bir model sunar.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the many developing countries which are under the pressure to satisfy the energy demand. Keeping the economy stable and meeting the energy demand at the same time is not a simple task for decision makers. On top of that, climate change is another problem that needs to be considered before tackling the energy problem. The emissions of pollutant and greenhouse gases from fossil fuel-based energy generation has led to climate change. Depletion of already scarce stock of fossil fuel is another problem. All these factors increased the price of fossil fuel products. Renewable energy sources like wind, solar, hydro, biomass etc. is a solution to both problems addressed before. Technological advancements made it possible to accurately calculate the side cost of the energy production and consumption of traditional energy generation methods. New methods allowed renewable energy production to be a cheaper option to fossil fuels too. Turkey has invested in renewable energy sources for the last few years. These investments have proven to be useful for the energy balance of the country. The next step is to find an efficient way to integrate these sources into the national power grid. This paper analyses the current energy status of Turkey and proposes an energy model which utilizes renewable energy sources to meet the energy demand of Turkey at 2030.