Operational factors affecting maturity of units in the Beypazarı trona mine
Beypazarı trona madeninde üretim ünitelerinin olgunlaşma süresini etkileyen operasyon faktörleri
  1. Tez No: 573116
  2. Yazar: TUĞÇE BEŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN AROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Beypazarı trona madeninde, tronanın çıkarılması için çözelti madenciliği metodu kullanılmaktadır. İki dik ve bir yönlü üretim kuyuları hedeflenen trona damarında birleştirilerek üretim üniteleri oluşturulmaktadır. % 2-3 toplam alkaliniteli 60-80 oC sıcaklığında çözücü yatay kuyudan enjekte edilir ve % 14-15 toplam alkaliniteli (TA) 40-50 oC sıcaklığındaki çözelti dik kuyulardan çekilir. Üniteler bu dizayn parametrelerine ulaştığında, olgunlaşmış ünite olarak adlandırılırlar. Ünitelerin olgunlaşmasını etkileyen birtakım operasyonel faktörler vardır. Bu tezde, enjeksiyon sıcaklığı ve enjeksiyon debisi operasyonel faktörler olarak zamana bağlı incelenmiştir. Operasyonel faktörlerin çözelti konsantrasyon artışına etkisini görmek için Beypazarı çalışma sahasından 19 ünite seçilmiştir. Öncelikle, üretim üniteleri için ayrı ayrı regresyon analizi yapılmıştır. Sonrasında, U6 trona damarı için aynı test kullanılarak operasyonel ve dış faktörler yardımı ile bu damarda delinen ünitelerin olgunluk zamanları tahmin edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen regresyon sonuçlarına göre, seçilen 19 üniteden 10 tanesinde enjeksiyon sıcaklığı ve debisi zamana bağlı olarak % 56.8 düzeltilmiş R2 ile açıklanmıştır. U6 trona damarında delinen üretim kuyuları ise % 32 R2 ile açıklanmış olup 2.000-3.000 saat aralığında olgunluk seviyesine eriştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Solution mining method is used for extracting trona ore from underground at the Beypazarı trona mine. Two vertical and one directionally drilled well are combined in a target trona seam as a production unit. Solvent containing 2-3 % Total Alkalinity at a temperature between 60-80 oC is injected from horizontal well and brine is taken from vertical wells with 14-15 % Total Alkalinity (TA) with a temperature of 40-50 oC. When brine concentration of units reaches design parameters, production unit is called as mature unit. There are some operational factors affecting the maturity of production unit. In this thesis, injection temperature and injection flow rate is observed as operational factors of production units depending on time. To see how operational factors, affect the increase of ing brine concentration, 19 units were chosen from Beypazarı study area. At first, a regression analysis is done for the units, separately and then test is done for U6 trona seam to estimate maturity time of units with the help of operational and external factors. According to result of regression analysis, 10 of 19 units could be explained by the effect of injection temperature and flow rate depending on time with R2 (adj) is 56.8 % and it is estimated that units drilled in U6 trona seam can reach maturity level between 2,000-3,000 hours with 32 % R2 (adj) value.