Rhombic hareket mekanizmalı bir Stirling motorunda farklı çalışma akışkanlarının motor performansına etkilerinin incelenmesi
Examination of effects of different working fluids on engine performance in a rhombic drive Stirling engine
  1. Tez No: 573127
  2. Yazar: NİHAT ERKAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, rhombic hareket mekanizmasına sahip bir beta tipi Stirling motorunun performans testleri, LPG yakıcı bir ısıtıcı kullanılarak hava ve helyum olmak üzere iki farklı çalışma akışkanı ile gerçekleştirilmiştir. Motorda sürtünmeleri azaltmak amacıyla rhombic hareket mekanizması kullanılmıştır. Deneyler 700±10 °C sıcak uç ve 27±5 °C soğuk uç sıcaklığında 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 bar şarj basınçlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma akışkanı olarak hava ile yapılan deneylerde maksimum motor momenti ve motor gücü 6 bar şarj basıncında 455 dev/dk motor devrinde sırasıyla 12,13 Nm ve 578,32 W olarak ölçülmüştür. Helyum ile yapılan deneylerde ise maksimum motor momenti ve motor gücü 7 bar şarj basıncında sırasıyla 552 dev/dk motor devrinde 11,76 Nm ve 640 dev/dk motor devrinde 684,39 W olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance tests of a beta type Stirling engine with rhombic drive mechanism were carried out with two different working fluids as air and helium using a LPG burner heater. In order to reduce friction in the engine, rhombic drive mechanism was used. The experiments were carried out at 700±10 °C hot end and 27±5 °C cold end temperature and at 2, 3, 4, 5, 6 and 7 bar charge pressures. The maximum engine moment and engine power were measured as 12,13 Nm and 578,32 W at 6 bar charge pressure and 455 rpm in the experiments which is carried out with air as the working fluid.In the experiments with helium, the maximum engine moment and engine power were obtained as 11,76 Nm at 552 rpm and 684,39 W at 640 rpm at 7 bar charge pressure, respectively.