F1 melez ceviz populasyonunda yağ asidi ve tokoferol içeriklerinin belirlenmesi
Determination of fatty acid and tocopherol contents in F1 melez walnut population
- Tez No: 573132
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ceviz oldukça önemli bir enerji kaynağı olup insan sağlığı açısından önemli mineraller, vitaminler, besleyici maddeler ve antioksidanlar içermektedir. Ceviz meyveleri tekli doymamış yağ asitleri (oleik asit vb.) ve çoklu doymamış yağ asitlerinin (linoleik asit, alfa-linolenik asit (ALA) vb.) önemli bir kaynağıdır. Cevizin insan sağlığına sayısız faydalarıyla bilinmesinden ve günümüzde bu özelliklerinin bilimsel olarak açıklanmasından sonra bu meyve türünün üretim ve tüketime olan talep her geçen gün artmaktadır. Cevizin özellikle beyin ve kalp sağlığı için sağladığı faydalar nedeniyle tüketimi her geçen gün artış göstermektedir. Bu tez çalışmasında 'Chandler' x 'Kaplan-86' F1 melez ceviz populasyonuna ait 156 adet genotip ceviz meyvelerinin yağ asidi ve tokoferol içerikleri incelenmiştir. Bahsettiğimiz ebeveynler ve F1 melez genotiplerinin meyvelerinde yağ asitleri GC/FID (Gaz kromotografisi/Alev İyonlaştırmalı Dedektör), tokoferol izomerleri (alfa, beta, gama) ise HPLC (Yüksek Basınçlı Sıvı Kromotografisi) tekniklerinin kullanılması ile kalitatif ve kantitatif olarak belirlenmiştir. F1 bireyleri yağ asitleri bakımından incelendiğinde bireyler arasında farklılıklar olduğu ve genotiplerin meyvelerinde miristik asit (%0.00-3.34), palmitik asit (%5.86-10.05), stearik asit (%0.01-4.46) palmitoleik asit (%0.00-0.89), oleik asit (%11.58-20.89), linoleik asit (%45.36-66.02), alfa-linolenik asit (%1.78-20.55) olduğu saptanmıştır. Aynı populasyonu HPLC tekniği ile tokoferol içerikleri bakımından incelediğimizde de alfa tokoferol (1.61-93.77 µg/g), beta tokoferol (1.09-90.7 µg/g), gama tokoferol (90.22-394.96 µg/g) bakımından varyasyon görüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Walnut is an important energy source and contains minerals, vitamins, nutriens and antioxidants that are important for human health. Its fruits are important source of monounsaturated fatty acids (oleic acid, etc.) and polyunsaturated fatty acids (linoleic acid, alpha-linolenic acid (ALA) etc.). Demand for production and consumption of this fruit species is increasing day by day after the walnut is known for its human health with numerous benefits and nowadays these features are scientifically explained. The consumption of walnut is increases with day by day due to its benefits for brain and heart health. Fatty acid and tocopherol contents of 156 genotype walnut fruits belonging to 'Chandler' x 'Kaplan-86' F1 hybrid walnut population were investigated in this thesis. Fatty acids were determined by using GC/FID (Gas Chromatograpy / Flame Lonizing Detector) and tocopherol isomers (alpha, beta, gamma) of HPLC hybrid (High Presure Liquid Chromatography) techniques. The contut of fatty acids of F1 individuals and thair parents were found to be myristic acid (0.00-3.34%), palmitic acid (5.86-10.05%), stearic acid (0.01-4.46%), palmitoleic acid (0.00-0.89%), oleic acid (11.58-20.89%), linoleic acid (45.36-66.02%), alpha-linolenic acid (1.78-20.55%). As for the tocopherol contut of this population by HPLC tecnique varied and ranged as alpha tocopherol (1.61-93.77 µg/g), beta tocopherol (1.09-90.07 µg/g), gamma tocopherol (90.22-394.96 µg/g).