Bazı ceviz (Juglans regia L.) genotiplerinin meyvelerinde fenolik bileşik içeriklerinin belirlenmesi
Detection of phenolic compounds of some walnut (Juglans regia L.) genotypes
  1. Tez No: 623055
  2. Yazar: ELİFE ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, materyal olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi deneme parsellerindeki toplamda 218 adet olmak üzere 187 adet ceviz genotipi ile 31 adet ceviz çeşitleri (Juglans regia L). kullanılarak ceviz iç meyvelerinde fenolik madde miktarları, HPLC tekniği (UV dedektörü) ile tayin edilmiştir. Çalışmada yer alan genotiplerin çoğu yabancı tozlanmayla elde edilmiş çöğürlerden oluşmaktadır. Bu genotipler arasında 85 adet melez bitki Chandler x Sütyemez 1 melez kombinasyonuna aittir. Söz konusu parsel 2009 yılında sıra arası ve sıra üzeri mesafe 6m x 6m olacak şekilde kurulmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, farklı ceviz populasyonlarının iç meyvelerinde 9 temel fenolik madde belirlenmiştir. Belirlenen fenolik bileşikler arasında kateşin içeriği B41 (141.02 mg/kg), kaffeik asit 6S-1 (43.24 mg/kg), siringik asit M307 (18.30 mg/kg), p-kumarik asit Ürgüp (23.77 mg/kg), rutin trihidrat M281 (53.58 mg/kg), ellajik asit M317 (160.95 mg/kg), kersetin WCK234 (18.85 mg/kg), naringenin B41 (73.97 mg/kg), juglon M304 (88.34 mg/kg) çeşit ve genotiplerinde en yüksek miktarlar olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda üstün özellikli özellikle ceviz iç meyvelerinde fenolik bileşiklerle ilgili ileride yapılacak melezleme ıslahı programlarında ebeveyn olarak kullanılabilecek genotipler önerilebilecektir.
Özet (Çeviri)
This research material was obtained from Kahramanmaraş Sütçü İmam University trial plots which were establidhed in 2009 with a row and row spacing of 6m x 6m, and it was aimed to qualitatively and quantitatively determine the phenolic compound contents in the fruits of different walnut genotypes and genetic resources (Juglans regia L).by HPLC technique (UV detector). A total of 218 walnut genotypes including 187 walnut genotypes and 31 walnut varieties were used. Most of the genotypes included in the study consist of precipitates obtained by foreign pollinated. However, hybrid combinations between 1-73 belongs to the combination of Chandler x Sutyemez 1 hybrid varieties. According to the results obtained in the research, 9 basic phenolic substances were determined in the kernels of fruits in different populations. Among the detected phenolic substance content; catechin B41 (141.02 mg / kg), caffeic acid 6S-1 (43.24 mg / kg), syringic acid M307 (18.30 mg / kg), p-coumaric acid Urgup (23.77 mg / kg), rutin trihydrate M281 (53.58 mg / kg) kg), ellagic acid M317 (160.95 mg / kg), quercetin WCK234 (18.85 mg / kg), naringenin B41 (73.97 mg / kg), juglone M304 (88.34 mg / kg) were found the highest amount. Considering these results, it has been investigated that superior F1 populations can be combined in a single genotype with a new for further hybridization program.