Doğurganlık çağındaki kadınların çocuk doğurma korkusu ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the scale of childbirth fear in women who are at fertility period
- Tez No: 573142
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, Doğurganlık Çağındaki Kadınların Çocuk Doğurma Korkusu Ölçeği'ni geliştirmek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemi Şubat-Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul ilindeki özel bir kliniğe başvuran doğurganlık çağındaki 680 kadından oluştu. Taslak Doğurganlık Çağındaki Kadınların Çocuk Doğurma Korkusu Ölçeği (ÇDKÖ)'nin Kapsam Geçerliği, Yapı Geçerliği, Ölçüt Bağımlı Geçerlik, İç Tutarlık Analizi, Test Tekrar Test Analizi gibi geçerlik ve güvenirlik analizleri yapıldı. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin 20 madde ve 3 faktörden oluştuğu belirlendi. Bu faktörler Gebelik, Doğum ve Annelik Rolü Korkusu (Faktör 1), Fiziksel ve Sosyal Gereksinimlerin Karşılanamaması Korkusu (Faktör 2), Gebelik ve Doğum Sorunları Korkusu (Faktör 3) olarak isimlendirildi. Taslak Doğurganlık Çağındaki Kadınların Çocuk Doğurma Korkusu Ölçeği (ÇDKÖ) ile Kadın Gebelik Öncesi Doğum Korkusu Ölçeği (KGÖ-DKÖ) puanları arasındaki korelasyonun 0,53 olduğu saptandı. Taslak ÇDKÖ'nün Cronbachs alfa katsayısı toplam için 0.86; Faktör 1 için 0,88; Faktör 2 için 0,76; Faktör 3 için 0,75 bulundu. Madde Toplam Puan Korelasyon Katsayısının ölçeğin toplamı için 0,32-0,59 arasında değiştiği görüldü. 15 gün ara ile uygulanan taslak ÇDKÖ'nün ilk ve ikinci uygulama arasındaki korelasyon katsayısı 0,88 bulundu. Sonuç olarak, Doğurganlık Çağındaki Kadınların Çocuk Doğurma Korkusu Ölçeği kadınların çocuk sahibi olma ile ilişkili korkularını belirlemede geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was realized methodologically in order to develop The Scale of Childbirth Fear in Women (SCF) who are at fertility period. The population of the study was set up by 680 women at fertility period who applied to a private hospital in Istanbul city between February-May 2019. Validity and reliability analyses such as Content Validity, Construct Validity, Criterion-Referenced Validity, The Internal Consistency Analysis, The Test–Retest Analysis were performed for the draft SCF who are at Fertility Period. As a result of exploratory factor analysis, it was determined that the scale was made of 20 items and 3 factors. These factors were entitled as Pregnancy, Childbirth and The fear of Maternity Role (Factor 1), The Fear of not fulfilling Physical and Social needs (Factor 2), The Fear of Pregnancy and Childbirth Problems (Factor 3). It was determined that the correlation between SCF who are at Fertility Period Score and WCF-PPS Score was 0.53. Cronbachs Alpha Coefficient in total was 0.86, Factor 1 was 0.88, Factor 2 was 0.76, Factor 3 was 0.75 for SCF who are at Fertility Period. It is occured that Total Item Score Correlation Coefficient was varied between 0.32–0.59 for total scale. The correlation between obtained scores for the first and second application of SCF who are at Fertility Period that was carried out by 15-day-period was 0.88, Test-Retest reliability coefficient was at acceptability level. As a conclusion, it was determined that SCF who are at fertility period was valid and reliable measuring tool to define the Womens fear on having a child.