The EU's and Turkey's policy responses to the Syrian refugee crisis
AB ve Türkiye'nin Suriye mülteci krizine karşı politika yanıtları
- Tez No: 573141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA GÜLFER IHLAMUR ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının amacı Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye'nin Suriye Mülteci Krizi'ne yönelik politikalarını incelemektir. Tez, uluslararası toplumun mültecilere karşı sorumlulukları ve göç ve iltica alanındaki Türk-AB politikaları bağlamında AB ve Türkiye tarafından belirtilen temel meseleleri ve problemleri ortaya koymaktadır. Bu çalışma, AB ve Türkiye'nin politikalarının Suriyeli mültecilere etkili çözümler sunmak için yeterli olup olmadığını değerlendirecektir. AB ve Türkiye arasındaki ilişki çok uzun bir geçmişe sahiptir. Bu ilişki zaman zaman olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmiştir. Suriye mülteci krizi hem komşu devlet olarak Türkiye'yi hem de uluslararası bir aktör olarak AB'yi etkilemiştir. Bu bağlamda, Türkiye ve AB göç ve iltica politikalarını geliştirmiştir. Ayrıca, Türkiye ile AB arasındaki ilişki Suriye mülteci krizinden çarpıcı biçimde etkilenmiştir. Türkiye ile AB arasındaki ilişkide birçok sorun olsa da, Türkiye-AB ilişkileri her iki aktörün de Suriye mülteci krizini çözümlemek için çaba göstermelerinden ötürü devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
This masters thesis aims to analyze the EU's and Turkey's policy responses to the Syrian Refugee Crisis. The thesis introduces the main issues and problems indicated by the EU and Turkey within the context of the responsibilities of international society towards the refugees and Turkish-EU policy responses in the field of migration and asylum. This study will evaluate whether the EU's and Turkey's policies are adequate to bring effective solutions for Syrian refugees or not. The relationship between Turkey and the EU has an extremely long history. It has been affected positively or negatively at times. Syrian refugee crisis affected both Turkey, as a neighboring state and the EU as an international actor. In this regard, Turkey and the EU developed their migration and asylum policy. Moreover, the relationship between Turkey and the EU has been dramatically affected by Syrian refugee crisis. Even though there are many problems in the relationship between Turkey and the EU, Turkey-EU relations continued as both actors sought to deal with the Syrian refugee crisis.