Üreme çağındaki kadınların doğum korkusu ve çocuk doğurmaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of women of reproductive age's fear of birth and their attitudes towards children
- Tez No: 960349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÖCALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada doğurganlık çağındaki kadınların çocuk doğurma korkusu ve çocuk doğurmaya yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipte yürütülen araştırma, 15.05.2024-15.09.2024 tarihleri arasında Divriği Sadık Özgür Devlet Hastanesine başvuran, doğurganlık çağında olan 322 kadın ile yüz yüze yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, Doğurganlık Çağındaki Kadınların Çocuk Doğurma Korkusu Ölçeği (ÇDKÖ) ve Doğurganlık ve Çocuk Doğurmaya Yönelik Tutum Ölçeği (DÇDYTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistik paket programı (IBM SPSS 22.0) ile analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı ve varyansların homojen dağılım gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum) yapılmıştır. Verilerin normallik testleri Kolmogorov-Smirnov testi, histogram grafikleri, çarpıklık ve basıklık değerleri ile yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen, iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, üç ve üzeri gruplarda Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Üç ve üzeri gruplarda farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Tamhane post-hoc Test kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiye Spearman'srho testi ile bakılmıştır. Normal dağılım gösteren iki bağımsız grubun karşılaştırmasında Student T Test, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans Analizi (OneWay ANOVA), korelasyon için Pearson test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the fear of childbearing and attitudes toward childbearing in women of reproductive age. This descriptive and correlational study was conducted face-to-face with 322 women of reproductive age who presented to Divriği Sadık Özgür State Hospital between May 15, 2024, and September 15, 2024. The Sociodemographic Data Form, the Fear of Childbearing Scale for Women of Reproductive Age (FRA), and the Attitudes Towards Fertility and Childbearing Scale (FFRAS) were used as data collection tools. The data obtained in the study were analyzed using a statistical package program (IBM SPSS 22.0). The conformity of the obtained data to a normal distribution and the homogeneity of the variances were assessed. Descriptive analyses (number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum) were performed to evaluate the data. Data normality tests were performed using the Kolmogorov-Smirnov test, histogram graphs, skewness, and kurtosis values. The Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons with non-normal distribution, and the Kruskall-Wallis H test was used for three or more groups. The Tamhane post-hoc Test was used to determine which group caused the difference in three or more groups. The relationship between variables was examined using the Spearman's rho test. The Student's t-test was used for comparisons of two independent groups with normal distribution, One-Way Analysis of Variance (OneWay ANOVA) for comparisons of three or more groups, and the Pearson test for correlation.