Tekirdağ-M.Ereğlisi arasında kalan kıyı bandı topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine bir araştırma
A Research about some physical and chemical properties of the Side band soils between Tekirdağ-M.Ereğlisi
  1. Tez No: 57316
  2. Yazar: EFTAL SİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
I.Ö Z E T Bu çalışmada, Tekirdağ ile M.Ereğlisi arasında yer alan ve Marmara Denizinin etkisi altında kalan kıyı bandı topraklarında, denizden kaynaklanan bir tuzlulaşmanın var olup olmadığının tesbiti ile bu toprakların önemli bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması ve bundan sonra yapılacak olan daha kapsamlı çalışmalara ışık tutulması amaçlanmıştır. Söz konusu bölgeden 1 1 toprak numunesi, 3 akarsu örneği alınmıştır.Laboratuarda yapılan çalışmalar sonucunda;Marmara Denizinin etkisi altında kalan Tekirdağ ile M.Ereğlisi arasındaki kıyı bandı topraklarında önemli sayılabilecek bir tuzlulaşmanın olmadığı, yalnız bir noktada elde edilen yüksek tuzun diğer bölgelere genelleştirilemeyeceği, ancak akarsudan alınan örneklerin önemli düzeyde tuz içerdiği ve bu haliyle sulamada kullanılmaya uygun olmadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ILSUMMARY This research it was aimed to investigate whether marine sourced salinization existed on the side band soils which were placed between Tekirdağ and M.Ereğlisi and affected by the Marmara sea.In addition, it was also aimed to investigate some important physical and chemical properties of these soil and to enlighten more comprehensive studies to be made in the future. From the region eleven soil samples,tree stream samples were collected and analyzed in the laboratuary. Consequently, it was determined that there was no salinity which could be expressed as important except only one sample. Further more, important level of salinity in stream samples were detected for that reason these were decided to be unsuitable for irrigation.