Ayçiçeği tarımında yabancı ot kontrolünde yeni teknikler üzerine bir araştırma
A research on the new techniques for weed control in sunflower farming
  1. Tez No: 57317
  2. Yazar: CİHANGİR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Doktora Tezi Ayçiçeği Tarımında Yabancı Ot Kontrolünde Yeni Teknikler Üzerine Bir Araştırma Cihangir SA?LAM Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1996, Sayfa : 80 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Bülent EKER Prof. Dr. Yunus PINAR Bu araştırma; Tekirdağ ili, Muratlı ilçesine bağlı Küçükkepenekli Köyünde çiftçi arazisinde tarla denemeleri halinde yürütülmüştür. Araştırmamızda; kurulan düzenek vasıtası ile ayçiçeğinde yabancı ot kontrolüne ülkemiz açısından yeni bir boyut kazandırmak ve bunun sonucunda da tarlaya atılan kimyasalII ilaç miktarını azaltarak, hem çiftçimizin yabancı ot kontrolü için harcadığı zaman ve parayı azaltmak, hem de doğanın kirletilmesini önleyici yönde yapılan çalışmalara bir katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma, çapalama denemesi, şerit ilaç ile birlikte çapalama denemesi ve farklı bakım sistemlerinin yabancı otlar üzerindeki etkisinin saptanması amacıyla kurulan üç ayrı denemeden oluşmaktadır. Tesadüf blokları deneme desenine uygun olarak kurulan çapalama denemesinde, önceden hazırlanan deneme alanına hiç bir işlem yapılmadan hava emişli hassas ekim makinası ile 54 cm sıra arası ve 45 cm sıra üzeri mesafede ayçiçeği ekimi yapılmış ve ayçiçekleri yeterli olgunluğa ulaştıklarında ilgili parsellere üç sıralı kırlangıç kuyruğu uç demirine sahip çapa aleti ile çapalama yapılmıştır. Bu denemede yalnızca çapalamanın, ayçiçeği verim ve verim kriterleri üzerindeki etkisinin saptanması amaçlanmıştır. Denemeden elde edilen sonuçların değerlendirilmesi sonucunda yalnızca çapalamanın ayçiçeği veriminde 10 kg/da' lık bir artış sağladığı gözlenmiştir. Bölünmüş parseller deneme desenine uygun olarak kurulan şerit ilaç ile birlikte çapalamanın uygulandığı denemede, önceden hazırlanan deneme alanı, ekimden bir hafta önce trifuluralin içerikli herbisitlerden Triflin ile 150 cc/da normunda, tarla pülverizatörü ile ilaçlanmış ve hemen arkasından ilaç tırmık ile toprağa karıştırılmıştır. Ekim, üzerine denemeye alınan şerit ilaç atma düzeneğinin takıldığı hava emişli hassas ekim makinası ile 54 cm sıra arası ve 45 cm sıra üzeri mesafede yapılmıştır. Ekim ile birlikte, ilgili parseller geliştirilen düzenek ile sıra üzerine gelecek şekilde 20 cm genişliğinde bant halinde aclonifen etkili maddeli (Challange 600) herbisit ile 300cc/da ilaç normunda ilaçlanmıştır. Ayrıca ilgili parseller ayçiçekleri gerekli olgunluğa ulaştıklarındaIll çapalama aleti ile çapalanmışlardır. Denemeden elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; en yüksek verim değeri 324.8 kg/da ile şerit ilaçlı ve çapalı yöntemde, en düşük değeri ise 273.9 kg/da ile şerit ilaç ve çapanın uygulanmadığı yöntemde elde edilmiştir. Bölünen bölünmüş parseller deneme desenine uygun olarak ve geliştirilen şerit ilaç atma düzeneğinin yabancı otlar üzerindeki etkisini saptamak amacıyla yürütülen denemede, önceden hazırlanan deneme alanı ikiye bölünerek yarısına triflin uygulanmış, diğer yarısına ise uygulanmamıştır. Daha sonra yukarıda açıklandığı şekilde ilgili parsellere şerit ilaç ve çapa uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde en fazla yabancı ot 5.24 adet/m2 ile hiç bir işlemin uygulanmadığı (triflinsiz, şerit ilaçsız ve çapasız) yöntemde, en az yabancı ot ise 0.56 adet/m2 ile triflinli, şerit ilaçlı ve çapalı yöntemde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ph D. Thesis A Reesearch on the New Techniques for Weed Control in Sunflower Farming Cihangir SA?LAM Thrace University Tekirdağ Agricultural Faculty Research Assistant Thrace Univesity The Institute of Natural Sciences Agricultural Mechanization Mainscience Section Supervisor: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1996, Page 80 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Bülent EKER Prof. Dr. Yunus PINAR This research has been conducted in a farmer's land as field experiment in Küçükkepenekli village of Muratlı/ Tekirdağ. In the research, it has been aimed to bring out a new dimension to weed control for our country's benefit by developing a new equipmentV (system). Thus, by decreasing the using amount of chemicals in the field, it would be able to both cutting down the money and lowering the time for weed control and contribution to the efforts on the way of protecting environmental pollution. The research is consist of three seperate experiment. These are hoe experiment, combination of band chemical application with hoe experiment and the experiment which was sat up in order to determine the effect of different chemical treatments on weed. In the hoe experiment which was sat up according to randomized block design, without doing anything in previously prepared experiment plots, firstly sunflower seed were planted with 54 cm row width and 45 cm row length by pnömatic precession planting machine and secondly when the sunflowers were mature enough hoe up has been done in these plots by hoe tool with three row swallow tail tip iron. In this part of the experiment it was only proposed to determine the effect of hoe up on sunflower yield and yield criterias. According to the results, hoe up by itself has increased the sunflower yield for 10 kg/da. In the experiment of combination of band chemical with hoe which was sat up according to siplit plot experimental design, firstly previously prepared experiment plots were spreyed with trifluralin containing Triflin herbicide at 150 cc/da dosage just one week before planting by using field pulverizatore and the herbicide was mixed with soil immediately after spraying by rake. Secondly, sunflower seeds were planted with 54 cm row width and 45 cm row lengh by band chemical spraying equipment mounted on air emission sensitive planting machine. At the moment of seed planting, related experiment plots were sprayed with herbicide containing aclonifen agent (Challange 600) at 300 cc/da dosage on row length in the form of 20 cm band with developed equipment. In addition, these experiment plots were hoe up when theVI sunflowers mature enough. According to the results, the highest sunflower yield with 324.8 kg/da obtained from band chemical application and hoe method, while the lowest yield with 273.9 kg/da was belong to plot in which band chemical and hoe method unapplied. In the experiment which was sat up according to divided parcel design and aimed to determine the effectiveness of developed equipment on weed, previosly prepared experiment field has been devided into two parts by triflin in one half and the other half remained unapplied. Than, band chemical and hoe method were applied in related parcels as it was explained before. According to the results, the highest amount of weed with 5.24 weed/m2 was obtained from unapplied plots (without triflin, band application and hoe) while the lowest amount with 0.56 weed/ m2 was belong to triflin, band chemical and hoe method application.